• Ալի Ասադովը խոսել է Կասպից ծովի էկոլոգիայի մասին
Երկարատև մարդածին ազդեցության հետևանքով Բաքվի ծոցի (Պրիմորսկի բուլվար) աղտոտվածությունն ավելանում է, և նրա էկոլոգիական վիճակի բարելավման հրատապ անհրաժեշտություն է առաջացել։
Report-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտարարել է վարչապետ Ալի Ասադովը՝ Նախարարների կաբինետում կայացած նիստում
Իր ելույթում վարչապետը նշել է, որ Խորհրդային Մության ժամնակների տարբեր տեսակի հիդրավլիկ կառույցների վթարային վիճակը, ինչպես նաև Կասպից ծովի Ադրբեջանին պատկանող նավթի և գազի հանքավայրերում գտնվող լուծարված կամ փակված նավթահորերի, էստակադների, կառամատույցների կամուրջների և հարթակների պատճառած վնասը բացասաբար է անդրադառնում շրջակա միջավայրի իրավիճակի վրա։ Նրա խոսքով՝ դրա հիմնական պատճառներն են հանդիսանում՝ օբյեկտների հնանալը, կոռոզիան և հիդրոօդերևութաբանական գործոնների ազդեցությունը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են՝ Կասպից ծովում ենթակառուցվածքների կատարելագործման 2025-2030 թվականների համապարփակ գործողությունների ծրագրի իրականացման, ինչպես նաև Բաքվի ծոցի շրջակա միջավայրի վիճակի բարելավման միջոցառումների հարցերը։

28 Января 2026 - 09:03
В результате продолжительного антропогенного воздействия загрязнение Бакинской бухты (Приморского бульвара) усиливается, и возникла острая необходимость в улучшении ее экологического состояния.
Как сообщает Report, об этом сказал премьер-министр Али Асадов на заседании, проведенном в Кабинете Министров.
Премьер-министр в своем выступлении отметил, что проблемы, возникшие из-за аварийного состояния гидротехнических сооружений различного назначения времен Советского Союза, а также ликвидированных или законсервированных нефтяных скважин, эстакад, причальных мостов и платформ на нефтегазовых месторождениях в принадлежащей Азербайджану части Каспийского моря, негативно сказываются на экологической ситуации. По его словам, основной причиной этого являются устаревание объектов, коррозия и воздействие гидрометеорологических факторов.
Заседание было посвящено вопросам реализации комплексного плана мероприятий на 2025–2030 годы по совершенствованию инфраструктуры в Каспийском море, а также мерам по улучшению экологического состояния Бакинской бухты.