30 Հունվարի 2026 - 16:24
Հունվարի 30-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն ընդունել է Ադրբեջանում Ինդոնեզիայի նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Բեռլիան Հելմիի հավատարմագրերը:
Armenia.Az-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին տեղեկատվությունը զետեղված է պետության ղեկավարի պաշտոնական կայքում:
Հանդիպմանը Իլհամ Ալիևը հիշել է Դավոսում և Շարմ էլ Շեյխում Ինդոնեզիայի նախագահի հետ ունեցած իր շփումները և հայտնել, որ նրան պաշտոնական այցով հրավիրել է Ադրբեջան:
Իլհամ Ալիևը նշել է, որ Ադրբեջանի համար մեծ պատիվ է ընդունվել Տնտեսական համագործակցության կազմակերպություն (D-8) և երախտագիտություն է հայտնել D-8-ի բոլոր անդամ պետություններին, այդ թվում՝ Ինդոնեզիային: Պետության ղեկավարը սա համարել է Ադրբեջանի նկատմամբ հարգանքի և եղբայրության դրսևորում:
Գոհունակություն հայտնելով ադրբեջանա-ինդոնեզական հարաբերությունների զարգացման կապակցությամբ՝ Իլհամ Ալիևն ընդգծել է քաղաքականության, տնտեսության, փոխադարձ ներդրումների և գործարար կապերի ոլորտներում համագործակցության հետագա ամրապնդման կարևորությունը:
Շնորհակալություն հայտնելով պետության ղեկավարին ընդունելության համար՝ Բեռլիան Հելմին վստահեցրել է, որ ամեն ջանք կգործադրի մեր երկրների և ժողովուրդների միջև բարեկամությունն ու փոխշահավետ համագործակցությունն ամրապնդելու համար:

• Алиев выразил благодарность всем государствам-членам D-8
30 января президент Азербайджана Ильхам Алиев принял верительные грамоты новоназначенного чрезвычайного и полномочного посла Индонезии в нашей стране Берлиана Хелми.
На встрече Ильхам Алиев напомнил о контактах с президентом Индонезии в Давосе и Шарм-эль-Шейхе и сообщил, что пригласил его посетить с официальным визитом нашу страну.
Ильхам Алиев отметил, что для Азербайджана было большой честью быть принятым в Организацию экономического сотрудничества (D-8) и выразил благодарность всем государствам-членам D-8, в том числе Индонезии. Глава государства расценил это как проявление уважения и братства по отношению к Азербайджану.
Выразив удовлетворение развитием азербайджано-индонезийских связей, Ильхам Алиев подчеркнул важность дальнейшего укрепления сотрудничества в сферах политики, экономики, взаимных инвестиций и деловых контактов.
Поблагодарив главу государства за прием, Берлиан Хелми заверил, что приложит все усилия для укрепления дружбы и взаимовыгодного сотрудничества между нашими государствами и народами.
В ходе беседы состоялся обмен мнениями о перспективах двусторонних связей между Азербайджаном и Индонезией.