• Ադրբեջանը Հոնկոնգի անձնագրերի տերերի համար առանց վիզայի ռեժիմ է սահմանել
Ադրբեջանը մեղմացրել է՝ Հոնկոնգի հատուկ վարչական շրջանի (ՀՀՎՇ) անձնագրերի տերերի համար մուտքի պահյմանները՝ սահմանափակ ժամանակահատվածով առանց վիզայի ռեժիմ սահմանելով։
Report-ի փոխանցմամբ, այս մասին ասվում է՝ Հոնկոնգի հատուկ վարչական շրջանի կառավարության մամուլի հաղորդագրության մեջ։
ՀՀՎՇ անձնագրերի տերերը կարող են առանց վիզայի այցելել Ադրբեջան մինչև երեք անգամ՝ յուրաքանչյուր մուտքի ժամանակ մնալով մինչև 30 օր՝ 2026 թվականի փետրվարի 2-ից մինչև 2027 թվականի փետրվարի 2-ը։
«Ադրբեջանը հանդիսանում է՝ «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախաձեռնությանը մասնակցող երկիր։ Այս նախաձեռնության շրջանակներում առանց վիզայի համաձայնագիրը առավելություն կբերի ՀՀՎՇ անձնագրերի տերերին և կնպաստի՝ երկկողմ զբոսաշրջության, մշակութային և տնտեսական կապերի ամրապնդմանը», - նշել է ՀՀՎՇ ներգաղթի դեպարտամենտի ներկայացուցիչը։
Նշվում է նաև, որ, ներառյալ Ադրբեջանը, ներկայումս կան 175 երկրներ և տարածքներ, որոնք ՀՀՎՇ անձնագրերի տերերին տրամադրում են անվիզա մուտք կամ ժամանման պահին վիզա։

30 Января 2026 - 11:02
Азербайджан облегчил условия въезда для владельцев паспортов Особого административного района Гонконг (ОАРГ), введя безвизовый режим на ограниченный период.
Как передает Report, об этом говорится в пресс-релизе правительства ОАРГ Гонконг.
Владельцы паспортов ОАР Гонконг могут посещать Азербайджан без визы до трех раз, с пребыванием до 30 дней при каждом въезде, в период со 2 февраля 2026 года по 2 февраля 2027 года.
«Азербайджан является страной инициативы «Один пояс — один путь». В рамках данной инициативы безвизовое соглашение принесет преимущества владельцам паспортов ОАРГ и поможет укрепить двусторонние туристические, культурные и экономические связи», — отметил представитель Департамента иммиграции ОАРГ.
Отмечается также, что с учетом Азербайджана, в настоящее время 175 стран и территорий предоставляют владельцам паспортов ОАРГ безвизовый доступ или визу по прибытии.