26 Նոյեմբերի 2025 - 12:53
Երգչուհի Սամիրա Էֆենդիի որոշումը՝ Ղազախստանի Աստանա քաղաքում անցկացվող՝ «Նոր ալիք» միջազգային երաժշտական մրցույթի եզրափակչում՝ Հայաստանի ներկայացուցիչ Սարո Գևորգյանին 12 բալ տալ, ապա գրկել նրան՝ շնորհավորելով հաղթանակի կապակցությամբ, բուռն քննարկումներ է առաջացրել սոցիալական ցանցերում։
Armenia.Az-ի փոխանցմամբ՝ Սամիրա Էֆենդին «Tarixin bir günü» հաղորդման եթերում հայտարարել է, որ որպես պատերազմի վետերանի դուստր և գեներալի թոռնուհի, ինչպես նաև որպես Ադրբեջանի քաղաքացի, հավատում է, որ ապագան մեր երիտասարդության ձեռքում է։
«Իհարկե, մենք չենք մոռանում պատմությունը։ Բայց առաջին հերթին ես փորձում եմ հետևել մեր նախագահի կողմից սահմանված խաղաղության քաղաքականությանը։ Կարծում եմ, որ բոլորը պետք է կամուրջներ կառուցեն դեպի խաղաղություն։
[Մրցույթի] սկզբում, երբ բոլորը հայ մասնակցին տվեցին 12բալ, ես տվեցի 10 բալ։ Բայց, եթե խոսքը երաժշտության և կրթության մասին է, ապա այս մասնակիցը իսկապես շատ լավ հանդես եկավ։
Եզրափակչում իմ 12 բալը զարմացրեց բոլորին, բայց ես չեմ զղջում դրա համար։ Եզրափակչում ես նրան [Սարո Գևորգյանին] տվեցի այն գնահատականը, որին նա արժանի էր։
Ես նրան համարում եմ երաժիշտ, այլ ոչ թե քաղաքական գործիչ, որպեսզի թշնամաբար տրամադրված լինեմ։ Ես այնտեղ չեմ գնացել թշնամանք առաջացնելու, այլ իմ երկիրը ներկայացնելու համար», - ասել է երգչուհին։

25 Ноября 2025 - 13:27
Решение певицы Самиры Эфенди дать 12 баллов представителю Армении Саро Геворкяну в финале международного музыкального конкурса «Новая волна» в Астане (Казахстан), а затем обнять его во время поздравления с победой вызвало бурные обсуждения в соцсетях.
Как сообщает Armenia.Az, Самира Эфенди в эфире передачи Tarixin bir günü заявила, что как дочь ветерана войны и внучка генерала, как гражданка Азербайджана считает, что будущее в руках нашей молодёжи.
«Конечно, мы не забываем историю. Но я в первую очередь стараюсь следовать миролюбивой политике, установленной нашим президентом. Мне кажется, что каждый должен строить мосты к миру.
Вначале [конкурса], когда все поставили участнику из Армении 12 баллов, я дала 10 баллов. Но, если говорить о музыке и образовании, то этот участник действительно выступил очень хорошо.
Мои 12 баллов в финале поразили всех, но я не жалею об этом поступке. В финале я поставила ему [Саро Геворкяну] те баллы, которых он заслуживает.
Я смотрю на него как на музыканта, а не как на политика, чтобы быть враждебно настроенным. Я поехала туда не для вражды, а представлять свою страну», — сказала исполнительница.