• Բեռլինի կենդանաբանական այգուց 12 եվրոպական զուբր է ուղարկվել Ադրբեջան
Լեյլա Ալիևայի նախաձեռնությամբ՝ IDEA հասարակական միավորման կողմից իրականացվող զուբրերի վերաբնակեցման նախագծի շրջանակներում, բնապահպանության և բնական պաշարների նախարարության և Բնության համաշխարհային հիմնադրամի (WWF) ադրբեջանական գրասենյակի հետ համատեղ, Բեռլինի Tierpark կենդանաբանական այգուց Ադրբեջան է ուղարկվել 12 զուբր։ Բացի այդ, Գերմանիայի Բադ Բերլեբուրգ քաղաքից մեր երկիր է ուղարկվել ևս վեց զուբր։
Ինչպես հաղորդում է AzerTAC-ը, զուբրերի մեր երկիր տեղափոխմանը հետևել են՝ Գերմանիայում Ադրբեջանի դեսպան Նասիմի Աղաևը, Բեռլինի Tierpark կենդանաբանական այգու տնօրեն Անդրեաս Կնիերիմը, ինչպես նաև այլ համապատասխան գերատեսչությունների ներկայացուցիչներ։
Զուբրերը դարեր շարունակ ապրել են Ադրբեջանում։ Այս հսկայական վայրի ցուլերը հնագույն ժամանակներից ուժի խորհրդանիշ են եղել, ինչի մասին վկայում են Գոբուստանի ժայռերի վրա վայրի զուբրերի պատկերները։ Պոպուլյացիայի անարդյունավետ կառավարման հետևանքով այս տեսակը երկրում ամբողջությամբ ոչնչացվել է։ Կովկասում վերջին զուբրը սպանվել է 1927 թվականին: Տարածաշրջանի և աշխարհի առաջատար գիտնականների կողմից անցկացված հետազոտությունները հաստատել են, որ Ադրբեջանի բնական պայմանները շարունակում են բարենպաստ մնալ զուբրերի ապրելու համար։
2012 թվականի վերջից ի վեր IDEA-ն, համագործակցելով Բնապահպանության և բնական պաշարների նախարարության և WWF-ի ադրբեջանական գրասենյակի հետ, ինտենսիվ աշխատանքներ է տանում զուբրերը երկրի վայրի բնություն վերադարձնելու ուղղությամբ: IDEA-ի և Շահդաղի ազգային պարկի միջև կնքված համագործակցության համաձայնագրի համաձայն՝ Շահդաղի ազգային պարկի Իսմայիլի հատվածում հատկացվել է 305 հեկտար տարածք և կառուցվել է հատուկ համալիր զուբրերի բուծման և հետագայում վայրի բնություն բաց թողնելու համար՝ վերացած զուբրերի պոպուլյացիան վերականգնելու և դրանք վայրի բնություն վերադարձնելու, ինչպես նաև այլ վայրի տեսակների հետագա վերարտադրության համար:

ЗакрытьИз берлинского зоопарка в Азербайджан отправлены 12 зубров
В рамках проекта по реинтродукции зубров, реализуемого по инициативе Лейлы Алиевой Общественным объединением IDEA с Министерством экологии и природных ресурсов и азербайджанским представительством Всемирного фонда дикой природы (WWF), из берлинского зоопарка Tierpark в Азербайджан были отправлены 12 зубров. Кроме того, еще 6 зубров были отправлены в нашу страну из немецкого города Бад-Берлебург.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, за процессом отправки зубров в нашу страну наблюдали посол Азербайджана в Германии Насими Агаев, директор берлинского зоопарка Tierpark Андреас Книрим, а также представители других профильных структур.
Зубры на протяжении веков обитали на территории Азербайджана. Эти массивные дикие быки с древних времен были олицетворением силы, о чем свидетельствуют изображения диких зубров на скалах Гобустана. Вследствие неэффективного управления популяцией данный вид оказался полностью истреблен на территории страны. Последний зубр на Кавказе был убит в 1927 году. По итогам исследований, проведенных ведущими учеными региона и мира, было установлено, что в природных условиях Азербайджана сохраняется благоприятная среда для обитания зубров.
С конца 2012 года Общественное объединение IDEA совместно с Министерством экологии и природных ресурсов и азербайджанским представительством WWF ведет интенсивную работу по реинтродукции зубров в дикую природу страны. В соответствии с Соглашением о сотрудничестве, подписанным между Общественным объединением IDEA и Шахдагским национальным парком, для восстановления исчезнувшей популяции зубров и их возвращения в природную среду, а также для научного воспроизводства других видов диких животных, в Исмаиллинском секторе Шахдагского национального парка была выделена территория площадью в 305 га и построен специальный комплекс для разведения зубров и их последующего выпуска в дикую природу.