30 Հունվարի 2026 - 09:10
Ադրբեջանի և Իրանի արտաքին գործերի նախարարներ՝ Ջեյհուն Բայրամովը և Աբբաս Արաղչին հեռախոսազրույց են անցկացրել։
Report-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել են Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունում։
Զրույցի ընթացքում կողմերը քննարկել են Իրանի շուրջ ստեղծված իրավիճակը։
Ջեյհուն Բայրամովը հայտարարել է, որ տարածաշրջանում վերջին շրջանում լարվածությունը մտահոգիչ է, և որ Ադրբեջանը միշտ ընդգծել է, որ բոլոր կողմերը պետք է զերծ մնան այնպիսի գործողություններից և հռետորաբանությունից, որոնք կարող են հանգեցնել անկայունության Իրանում և նրա շուրջը։
Ընդգծվել է, որ կարևոր է առկա խնդիրները լուծել միայն միջազգային իրավունքի նորմերին և սկզբունքներին համապատասխան՝ երկխոսության և դիվանագիտական միջոցներով։
Հատկապես ընդգծվել է, որ Ադրբեջանը երբեք թույլ չի տա, որ իր օդային կամ երկրի տարածքը որևէ պետության կողմից օգտագործվի՝ հարևան Իրանի կամ որևէ այլ երկրի դեմ ռազմական գործողությունների համար։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում մտքեր են փոխանակվել նաև՝ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնում երկկողմ և տարածաշրջանային այլ հարցերի շուրջ։

• Байрамов и Арагчи обсудили ситуацию в регионе
Министры иностранных дел Азербайджана и Ирана Джейхун Байрамов и Аббас Арагчи провели телефонный разговор.
Как передает Report, об этом сообщили в МИД Азербайджана.
Отмечается, что в ходе беседы стороны обсудили ситуацию вокруг Ирана.
Министр заявил, что последняя напряженность в регионе вызывает беспокойство, и что Азербайджан всегда подчеркивал необходимость для всех сторон воздерживаться от шагов и риторики, которые могут привести к нестабильности в Иране и вокруг него.
Было отмечено, что важно решать существующие проблемы только в соответствии с нормами и принципами международного права, путем диалога и дипломатическими методами.
Особо подчеркивалось, что Азербайджан никогда не позволит использовать свое воздушное пространство или территорию любым государством для проведения военных операций против соседнего Ирана или любой другой страны.
Во время телефонного разговора также состоялся обмен мнениями по другим двусторонним и региональным вопросам, представляющим взаимный интерес.