30 Հունվարի 2026 - 10:04
Օմանի Սուլթանություն կատարած պաշտոնական այցի շրջանակներում՝ Միլլի Մեջլիսի խոսնակ Սահիբա Գաֆարովան հանդիպել է՝ Օմանի արտաքին գործերի նախարար Բադր Ալ Բուսաիդիի հետ։
Ինչպես AZERTAC-ին հայտնել են խորհրդարանի մամուլի և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, հանդիպմանը արտաքին գործերի նախարար Բադր Ալ Բուսաիդին, նշելով միջխորհրդարանական հարաբերությունների դրական ազդեցությունը մեր երկրների ու ժողովուրդների միջև կապերի վրա, ընդգծել է՝ Միլլի Մեջլիսի նախագահի այցի հատուկ նշանակությունը այս համատեքստում։
Նա հայտարարել է, որ մեր երկրների միջև համագործակցության մեծ ներուժ կա՝ քաղաքական, տնտեսական, զբոսաշրջային և գործարար ոլորտներում՝ նշելով, որ խորհրդարանները կարող են կարևոր ավանդ ներդնել այդ ոլորտներում կապերի հետագա ընդլայնման գործում։
Հանդիպմանը Ս. Գաֆարովան նշել է, որ Ադրբեջանի և Օմանի միջև առկա կապերը հիմնված են ամուր հիմքերի վրա և լայն հեռանկարներ են բացում հետագա զարգացման համար։
Նա ընդգծել է, որ երկու երկրների միջև միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում համագործակցությունը հաջողությամբ շարունակվում է, և որ Օմանի Սուլթանությունը հետևողականորեն աջակցում է Ադրբեջանին՝ մեր երկրի տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունն ապահովելու համար ընդունված փաստաթղթերում։
Հանդիպման նշվել է, որ Օմանի Սուլթանությունում Ադրբեջանի դեսպանատան բացումը հնարավորություններ է ստեղծում՝ երկկողմ հարաբերությունները ավելի բարձր մակարդակի բարձրացնելու համար։ Ընդգծվել է նաև՝ երկու երկրների արտաքին գործերի և տնտեսության նախարարությունների միջև շփումերի նշանակությունը։

30 Января 2026 - 10:04
В рамках официального визита в Султанат Оман председатель Милли Меджлиса Сахиба Гафарова встретилась с министром иностранных дел этой страны Бадром аль-Бусаиди.
Как сообщили АЗЕРТАДЖ в отделе прессы и связей с общественностью парламента, на встрече министр иностранных дел Бадр аль-Бусаиди, отметив положительное влияние межпарламентских отношений на связи между нашими странами и народами, подчеркнул особую значимость визита председателя Милли Меджлиса в этом контексте.
Он заявил о наличии большого потенциала для сотрудничества между нашими странами в политической, экономической, туристической и бизнес-сферах, отметив, что парламенты могут внести важный вклад в дальнейшее расширение связей по этим направлениям.
С. Гафарова на встрече отметила, что существующие между Азербайджаном и Оманом связи опираются на прочные основы и обладают широкими перспективами дальнейшего развития.
Она подчеркнула, что сотрудничество между двумя странами в рамках международных организаций успешно продолжается и, что Султанат Оман неизменно оказывает поддержку Азербайджану в документах, принимаемых в связи с обеспечением территориальной целостности и суверенитета нашей страны.
На встрече отмечалось, что открытие посольства Азербайджана в Султанате Оман создает возможности для вывода двусторонних отношений на более высокий уровень. Также было обращено внимание на значение контактов между министерствами иностранных дел и экономики двух стран.