• 2025 թվականին Ադրբեջանում հիփոթեքային վարկերի տրամադրումը փոքր-ինչ աճել է
2025 թվականին Ադրբեջանի բանկերի կողմից տրամադրված հիփոթեքային վարկերի ծավալը կազմել է 443 միլիոն մանաթ, ինչը 0.7%-ով ավելի է 2024 թվականի համեմատ։
Armenia.Az-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասված է Ադրբեջանի Կենտրոնական բանկի հաղորդագրության մեջ։
Հաշվետու ժամանակահատվածում Ադրբեջանի հիփոթեքային և վարկային երաշխիքների հիմնադրամին (ԱՀՎԵՀ) պետական բյուջեից հատկացված միջոցների չափը կազմել է 85 միլիոն մանաթ (3.1%-ով պակաս)։
Բացի այդ, Հիմնադրամի կողմից վերաֆինանսավորված հիփոթեքային վարկերի ծավալը կազմել է 434.8 միլիոն մանաթ (2.8%-ով պակաս)։
Հաշվետու ժամանակահատվածում ԱՀՎԵՀ պարտատոմսերի թողարկման ծավալը կազմել է 650 միլիոն մանաթ (8.3%-ով ավելի)։

29 Января 2026 - 14:33
В Азербайджане в 2025 году объем ипотечных кредитов, выданных банками, составил 443 млн манатов, что на 0,7% больше показателя 2024 года.
Сумма средств, выделенных Азербайджанскому ипотечному и кредитно-гарантийному фонду (АИКГФ) из государственного бюджета, за отчетный период составила 85 млн манатов (спад на 3,1%).
Кроме того, объем ипотечных кредитов, рефинансированных Фондом, составил 434,8 млн манатов (спад на 2,8%).
За отчетный период объем размещенных облигаций АИКГФ составил 650 млн манатов (рост на 8,3%).
За декабрь средняя сумма ипотечного кредита, предоставленного банками, составила 66 тыс. 154,44 манатов, срок - 280,9 месяцев, процентная ставка – 6,38%.