30 Հունվարի 2026 - 16:25
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն այսօր ընդունել է Հունաստանի նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Մարիա Պապակոնստանտինուի հավատարմագրերը։
Դեսպանի հետ զրույցի ընթացքում Իլհամ Ալիևը գոհունակությամբ հիշել է Հունաստանի վարչապետ Կիրիակոս Միցոտակիսի հետ իր հանդիպումները Ադրբեջանում COP29-ի, անցյալ տարվա սեպտեմբերին Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանում և այլ միջազգային միջոցառումների ժամանակ։ Նախագահն ընդգծել է, որ այդ հանդիպումներում բովանդակալից քննարկումներ են տեղի ունեցել երկկողմ հարաբերությունների տարբեր ասպեկտների վերաբերյալ, նշել է, որ այս երկխոսությունը մեծ նշանակություն ունի ադրբեջանա-հունական հարաբերությունների զարգացման առումով։
Պետության ղեկավարը հիշեցրել է, որ երկու երկրները համագործակցում են տարբեր ոլորտներում, այդ թվում՝ էներգետիկ անվտանգության բնագավառում, որը այսօր գլոբալ անվտանգության հիմնական գործոն է։ Նա հույս է հայտնել, որ ապագայում ավելի շատ շփումներ կլինեն բիզնեսի ներկայացուցիչների միջև, կկատարվեն փոխադարձ ներդրումներ, և դեսպանները նշանակալի դեր կխաղան այս գործընկերության զարգացման գործում։
Մարիա Պապակոնստանտինուն հայտարարել է, որ իր համար մեծ պատիվ է աշխատել Ադրբեջանում և վստահեցրել, որ ամեն ջանք կգործադրի կանաչ էներգիայի, գյուղատնտեսության և այլ ոլորտներում երկկողմ կապերի զարգացման համար: Նա նաև անդրադարձել է երկու երկրների միջև ուղիղ օդային հաղորդակցության կարևորությանը:

30 Января 2026 - 15:25
Президент Азербайджана Ильхам Алиев сегодня принял верительные грамоты новоназначенного чрезвычайного и полномочного посла Греции в нашей стране Марии Папаконстантину.
Во время беседы с послом Ильхам Алиев с удовлетворением вспомнил встречи с премьер-министром Греции Кириакосом Мицотакисом в рамках COP29 в Азербайджане, в сентябре прошлого года в штаб-квартире ООН в Нью-Йорке и в рамках других международных мероприятий. Президент подчеркнул, что в ходе этих встреч состоялись содержательные обсуждения различных аспектов двусторонних связей и отметил, что этот диалог имеет большое значение для развития азербайджано-греческих отношений.
Глава государства напомнил, что наши страны сотрудничают в различных сферах, в том числе в области энергетической безопасности, которая сегодня является важным фактором глобальной безопасности, и выразил надежду на то, что в будущем будет больше контактов между представителями бизнеса, будут вкладываться взаимные инвестиции и послы сыграют важную роль в развитии этого партнерства.
Мария Папаконстантину заявила, что для нее честь получить назначение в Азербайджан и заверила, что приложит все усилия для развития двусторонних связей в сферах зеленой энергии, сельского хозяйства и других областях. Она также затронула важность прямого авиасообщения между нашими странами.
В ходе беседы было подчеркнуто наличие большого потенциала для расширения сотрудничества в сферах политики, экономики, энергетики, инвестиций, транспорта, культуры, искусства, образования, туризма и других, состоялся обмен мнениями по вопросам, представляющим взаимный интерес.