29 Հունվարի 2026 - 13:34
Ադրբեջանը առաջարկել է սկսել՝ Բոսնիա և Հերցեգովինայի քաղաքացիների համար առանց վիզայի մուտքի ռեժիմ սահմանելու գործընթացը։
Report-ի փոխանցմամբ, այս մասին Sarajevo Times հրատարակությանը տված հարցազրույցում հայտնել է՝ Բոսնիա և Հերցեգովինայում Ադրբեջանի դեսպան Վիլայաթ Գուլիևը։
«Ադրբեջանը վճռականորեն աջակցում է համագործակցությանը, փոխադարձ հարգանքին և խաղաղ զարգացմանը։ Մենք Բոսնիա և Հերցեգովինան համարում ենք բարեկամական և կարևոր գործընկեր և վստահ ենք, որ մեր հարաբերությունները կշարունակեն զարգանալ՝ ի շահ երկու երկրների և ապագա սերունդների։ Այս համատեքստում Ադրբեջանը ձգտում է հետագայում խրախուսել մեր երկրների միջև զբոսաշրջության և գործարար ակտիվության զարգացումը՝ ճանաչելով դրանց կարևոր դերը մարդկանց մերձեցնելու և քաղաքացիների համար շոշափելի օգուտներ ստեղծելու գործում։ Ադրբեջանն առաջարկել է սկսել՝ Բոսնիա և Հերցեգովինայի քաղաքացիների համար առանց վիզայի մուտքի ռեժիմ սահմանելու գործընթացը, որը զգալիորեն կնպաստի ճանապարհորդությանը, զբոսաշրջությանը և սոցիալական փոխանակմանը», - ասել է նա։
Նրա ւոսքով՝ երկու երկրներն էլ հանձնառու են՝ խորացնել երկկողմ հարաբերությունները, ավելացնել բարձր մակարդակի այցելությունների հաճախականությունը, անցկացնել կանոնավոր քաղաքական խորհրդակցություններ և ստեղծել տնտեսական գործընկերության համատեղ հանձնաժողով։

29 Января 2026 - 13:34
Азербайджан предложил начать процедуру установления безвизового режима для граждан Боснии и Герцеговины.
Как передает Report, об этом посол Азербайджана в Боснии и Герцеговине Вилаят Гулиев сообщил в интервью изданию Sarajevo Times.
«Азербайджан твердо выступает за сотрудничество, взаимное уважение и мирное развитие. Мы видим в Боснии и Герцеговине дружественного и важного партнера и уверены, что наши отношения будут и дальше развиваться во благо обеих стран и будущих поколений. В данном контексте Азербайджан стремится и дальше поощрять развитие туризма и деловой активности между нашими странами, признавая их важную роль в сближении народов и создании ощутимых преимуществ для граждан. Азербайджан предложил инициировать процедуру установления безвизового режима для граждан Боснии и Герцеговины, что значительно облегчит поездки, туризм и социальный обмен», - сказал он.
По его словам, настрой обеих стран на углубление двусторонних отношений за увеличения интенсивности визитов на высоком уровне, проведения регулярных политических консультаций и создания совместной комиссии по экономическому партнерству.