18 0Հոկտեմբերի 2025 - 12:47
Ադրբեջանի նախագահի օգնական և նախագահի աշխատակազմի արտաքին քաղաքականության բաժնի ղեկավար Հիքմեթ Հաջիևը՝ Х սոցիալական ցանցերում կիսվել է նոր հրապարակմամբ։
Այս մասին հաղորդում է Armenia.Az-ը՝ հղում անելով Հաջիևի Х սոցիալական ցանցի էջին։
«Ադրբեջանի Հանրապետության առաջին փոխնախագահ Մեհրիբան Ալիևայի այցը Վատիկան, նրա ինտենսիվ և արդյունավետ հանդիպումները, և հատկապես նրա հանդիպումը Հռոմի պապ Լևոն XIV-ի հետ, երկրի աջակցությունը կաթոլիկ քրիստոնեական ժառանգության վերականգնմանը և այս ոլորտում երկարատև համագործակցությունը հստակ ցույց են տալիս Ադրբեջանի հանձնառությունը՝ կրոնների, մշակույթների և քաղաքակրթությունների միջև միջկրոնական փոխըմբռնմանը և երկխոսությանը։ Այս այցը նաև հանդիսանում է՝ Ադրբեջանի մշակութային և մարդասիրական դիվանագիտության փայլուն օրինակը»։
Ադրբեջանը՝ մուսուլմանական մեծամասնությամբ, հարուստ իսլամական ավանդույթներով և մահմեդականների, քրիստոնյաների, հրեաների և այլ հավատքների անդամների միջև խաղաղ համակեցության երկար պատմությամբ աշխարհիկ երկիրը, այսօր հանդես է գալիս որպես ներառականության, հանդուրժողականության և բազմամշակութային ներդաշնակության փայլուն օրինակ։
«Հպարտանալով՝ կանանց հզորացման և ամբողջ Հարավային Կովկասը խաղաղության ու կայունության տարածքի վերածելու գործում իր նշանակալի նվաճումներով, Ադրբեջանը շարունակում է առաջ մղել՝ խաղաղությանը, երկխոսությանը և համագործակցությանը կենտրոնացած դրական համաշխարհային օրակարգը», - գրել է Հաջիևը։

• Хикмет Гаджиев: Азербайджан – пример инклюзивности, толерантности и мультикультурной гармонии
Помощник президента Азербайджана – заведующий отделом по вопросам внешней политики Администрации президента Хикмет Гаджиев поделился новой публикацией в соцсети Х.
«Визит первого вице-президента Азербайджанской Республики Мехрибан Алиевой в Ватикан, её интенсивные плодотворные встречи, и особенно её аудиенция с Папой Львом XIV, поддержка страной восстановления католического христианского наследия и её долгосрочное сотрудничество в этой области ярко демонстрируют приверженность Азербайджана межконфессиональному взаимопониманию и диалогу между религиями, культурами и цивилизациями. Этот визит также является ярким примером культурной и гуманитарной дипломатии Азербайджана.
Азербайджан – светская страна с мусульманским большинством, богатыми исламскими традициями и долгой историей мирного сосуществования мусульман, христиан, иудеев и представителей других конфессий – сегодня является ярким примером инклюзивности, толерантности и мультикультурной гармонии.
Гордясь своими значительными достижениями в области расширения прав и возможностей женщин, преобразуя весь Южный Кавказ в пространство мира и стабильности, Азербайджан продолжает продвигать позитивную глобальную повестку дня, ориентированную на мир, диалог и сотрудничество», – написал Гаджиев.