17 0Հոկտեմբերի 2025 - 17:29
Այս մասին «Report»-ին հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահի՝ Աղդամի, Ֆիզուլիի և Խոջավենդի շրջաններում հատուկ ներկայացուցիչ Էմին Հուսեյնովը։
Նրա խոսքով՝ Ֆիզուլիում երկրորդ և երրորդ բնակելի համալիրների շինարարությունը կսկսվի այս տարվա վերջին՝ հաջորդ տարվա սկզբին։
«Քաղաքում ներկայումս կառուցվում է Կենտրոնական հիվանդանոց, իսկ գիտության և կրթության նախարարությունը միաժամանակ կառուցում է մասնագիտական և կրթական համալիր։ Ղարաբաղի վերածննդի հիմնադրամը շուտով կսկսի քաղաքի կենտրոնական զբոսայգու շինարարությունը։ Վերականգնման աշխատանքները ակտիվորեն ընթանում են նաև Դովլաթյարլը գյուղում։ Փիրահմեդլի գյուղի շինարարությունը նոր է սկսվել և կավարտվի 2026 թվականի վերջին։
Ընդհանուր առմամբ, քաղաքի ենթակառուցվածքը, ներքին ճանապարհները և նախագծերը իրականացվում են համապատասխան պետական կառույցների կողմից՝ «Մեծ վերադարձ» ծրագրի նպատակներին լիովին համապատասխան։ «Շուտով Ֆիզուլի քաղաքում ավելի շատ մարդիկ կապրեն», - ասել է Հուսեյնովը։

17 Октября 2025 - 16:29
Об этом Report заявил специальный представитель президента Азербайджана в Агдамском, Физулинском и Ходжавендском районах Эмин Гусейнов.
По его словам, строительство второго и третьего жилых комплексов в Физули начнется в конце текущего — начале следующего года.
«В настоящее время в городе строится Центральная больница, а Министерство науки и образования одновременно возводит Профессионально-образовательный комплекс. В ближайшее время Фонд возрождения Карабаха начнет строительство Центрального парка города. Реставрационные работы активно ведутся также в селе Довлятъярлы. Строительство села Пирахмедли только началось и завершится к концу 2026 года.
В целом, инфраструктура города, внутренние дороги и проекты реализуются соответствующими госструктурами в полном соответствии с целями программы «Великое возвращение». Скоро в городе Физули будет проживать больше людей», — сказал Гусейнов.