17 0Հոկտեմբերի 2025 - 10:15
Երկրորդ ղարաբաղյան պատերազմի ժամանակ Հայաստանի զինված ուժերի կողմից Գյանջա քաղաքի հինգերորդ հրթիռակոծությունից անցել է հինգ տարի։
Armenia.Az-ը հիշեցվում է, որ 2020 թվականի հոկտեմբերի 17-ին, մոտավորապես ժամը 1:00-ին, Ադրբեջանի երկրորդ ամենամեծ քաղաքի՝ Գյանջայի կենտրոնում գտնվող Ջավադխան թաղամասը դավաճանաբար հարձակման է ենթարկվել SCUD/Elbrus բալիստիկ հրթիռներով։
Տարածքի բնակելի շենքերը լիովին ավերվել են, բնակիչները մնացել են փլատակների տակ։ Հրթիռակոծության հետևանքով զոհվել է 15 մարդ, վիրավորվել՝ ավելի քան 50 քաղաքացիական անձ։ Զգալի վնաս է հասցվել նաև քաղաքացիական ենթակառուցվածքներին և տրանսպորտային միջոցներին։ Զոհերի և վիրավորների թվում կային անչափահասներ, կանայք և տարեցներ։
Փաստի առթիվ Ադրբեջանի Հանրապետության գլխավոր դատախազությունը քրեական գործ է հարուցել Ադրբեջանի քրեական օրենսգրքի 100.2 (ագրեսիվ պատերազմ մղել), 120.2.1 (հանցավոր կազմակերպության կողմից կատարված կանխամտածված սպանություն), 120.2.4 (առանձնահատուկ դաժանությամբ կամ ընդհանուր առմամբ վտանգավոր եղանակով կատարված կանխամտածված սպանություն), 120.2.7 (երկու կամ ավելի անձանց կանխամտածված սպանություն), 120.2.12 (ազգային, ռասայական կամ կրոնական ատելության կամ թշնամանքի դրդապատճառներով կանխամտածված սպանություն), 186.3 (առանձնապես խոշոր մասշտաբով կանխամտածված գույքի ոչնչացում կամ վնաս) և այլ հոդվածներով: Հետաքննությունը հանձնարարվել է գլխավոր դատախազության քննչական վարչությանը։
Նույն օրը հրետակոծվել է նաև Մինգեչևիրը: Այնտեղ են գտնվում Ադրբեջանի էներգետիկ ենթակառուցվածքները՝ Մինգեչևիրի հիդրոէլեկտրակայանը, որը Հարավային Կովկասի ամենամեծ էլեկտրակայանն է: Ադրբեջանի ՀՕՊ ուժերը չեզոքացրել են հայերի կողմից մարտական գործողությունների գոտուց ավելի քան 100 կիլոմետր հեռավորության վրա գտնվող այս խոշոր արդյունաբերական քաղաքի վրա արձակված հրթիռները։

• Прошло пять лет со дня пятого ракетного обстрела Гянджи
Минуло пять лет со дня пятого ракетного удара вооруженных сил Армении по городу Гяндже в ходе Второй Карабахской войны.
Report напоминает, что около часа ночи 17 октября 2020 года мирно спящий поселок Джавадхан в центре второго по величине города Азербайджана Гяндже, расположенного вдалеке от зоны боевых действий, был вероломно атакован баллистическими ракетами SCUD/«Эльбрус».
Жилые дома в районе обстрела были полностью разрушены, жители остались под завалами. В результате обстрела погибло 15 человек, более 50 мирных жителей получили ранения. Кроме того, был нанесен значительный ущерб гражданской инфраструктуре и транспортным средствам. Среди погибших и пострадавших были несовершеннолетние, женщины и старики.
По факту Генеральной прокуратурой Азербайджанской Республики было возбуждено уголовное дело по статьям 100.2 (ведение агрессивной войны), 120.2.1 (умышленное убийство, совершенное преступной организацией), 120.2.4 (умышленное убийство, совершенное с особой жестокостью или общеопасным способом), 120.2.7 (умышленное убийство двух или более лиц), 120.2.12 (умышленное убийство по мотиву национальной, расовой, религиозной ненависти или вражды), 186.3 (умышленное уничтожение или повреждение имущества в особо крупном размере) и по другим статьям Уголовного Кодекса Азербайджана. Расследование поручено следственному управлению Генеральной прокуратуры.
В тот же день обстрелу подвергся другой мирный город - Мингячевир, где сосредоточена энергетическая инфраструктура Азербайджана - Мингячевирская ГЭС - самая крупная электростанция на Южном Кавказе. Силы противовоздушной обороны Азербайджана обезвредили ракеты, выпущенные армянами по этому крупному промышленному городу, который находился более чем в 100 километрах от зоны боевых действий.
В период Второй Карабахской войны армянские войска подвергли ракетному и артиллерийскому обстрелу Гянджу в общей сложности пять раз - 4, 5, 8, 11, 17 октября. В результате погибли 27 человек, 175 получили ранения, был нанесен значительный ущерб объектам гражданской инфраструктуры, транспортным средствам.