• 2026 թվականի պետական ​​բյուջեի նախագիծը ներկայացվել է Ադրբեջանի խորհրդարան
Հոկտեմբերի 15-ին Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևը՝ «Ադրբեջանի Հանրապետության 2026 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագիծը ներկայացրել է Միլլի Մեջլիսի քննարկմանը։
Ինչպես AZERTAC-ին հայտնել են Խորհրդարանի մամուլի և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, «Ադրբեջանի Հանրապետության 2026 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագիծը, կից այլ փաստաթղթերի հետ միասին, ուղարկվել է Հաշվիչ պալատ՝ եզրակացություն ստանալու համար։ Պալատի եզրակացությունը ստանալուց հետո, քննարկումները կանցկացվեն Միլլի Մեջլիսում։
2026 թվականի պետական բյուջեի եկամուտները կանխատեսվում են 38,609 միլիարդ մանաթի չափով։ Հաջորդ տարվա պետական բյուջեի եկամուտների կառուցվածքում ոչ նավթային հատվածի բաժինը զգալիորեն կաճի։ Դա կհանգեցնի՝ նավթային գործոնից բյուջեի կախվածութան նվազեցմանը։ Այսպիսով, եկամուտների 57,4 տոկոսը և հարկերի 78,7 տոկոսը կձևավորվեն ոչ նավթային աղբյուրների հաշվին
Հաջորդ տարվա բյուջետային ծախսերը սահմանվել են 41 միլիարդ 703,6 միլիոն մանաթի չափով: 2026 թվականի պետական բյուջեի ծախսերը բավարար ֆինանսական աջակցություն են ապահովում նախագահ Իլհամ Ալիևի կողմից նշված առաջնահերթությունների համար, ներառյալ պաշտպանունակության ապահովումը, սոցիալական պաշտպանությունը, ձեռներեցության աջակցությունը, ներդրումային նախագծերի իրականացումը և պետության գործառույթներին ու պարտականություններին վերաբերող անհրաժեշտ ծախսերը։
Բյուջեի նախագծում ոչ նավթային եկամուտների ընթացիկ ծախսերը ծածկելու կարողությունը կազմում է 88,1 տոկոս, ինչը 7,1 տոկոսային կետով ավելի է այս տարվա համեմատ։

• В парламент Азербайджана поступил проект госбюджета на 2026 год
15 октября Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев представил Проект закона «О Государственном бюджете Азербайджанской Республики на 2026 год» на обсуждение Милли Меджлиса.
Как сообщили АЗЕРТАДЖ в отделе прессы и связей с общественностью парламента, законопроект «О Государственном бюджете Азербайджанской Республики на 2026 год» вместе с другими прилагаемыми к нему документами направлен в Счетную палату для получения заключения. После получения заключения палаты обсуждения пройдут в Милли Меджлисе.
Доходы государственного бюджета на 2026 год прогнозируются в размере 38 млрд 609 млн манатов. Доля ненефтяного сектора в структуре доходов государственного бюджета на будущий год значительно увеличится. Это приведет к дальнейшему снижению зависимости бюджета от нефтяного фактора. Таким образом, 57,4 процента доходов и 78,7 процента налогов будут сформированы за счет ненефтяных источников.
Расходы бюджета на следующий год определены в размере 41 млрд 703,6 млн манатов. Расходы госбюджета-2026 формируют соответствующее финансовое обеспечение приоритетов, определенных Президентом Ильхамом Алиевым, включая обеспечение обороноспособности, социальную защиту населения, поддержку предпринимательства, реализацию инвестиционных проектов, а также необходимые расходы, связанные с функциями и обязанностями государства.
В проекте бюджета способность ненефтяных доходов покрывать текущие расходы составляет 88,1 процента. Это на 7,1 процентных пункта больше, чем в этом году.