17 0Հոկտեմբերի 2025 - 14:38
Ադրբեջանը բարելավել է իր դիրքը կանանց համար զբաղվածության հնարավորություններ ստեղծելու համաշխարհային վարկանիշային աղյուսակում՝ 104-րդ տեղից բարձրանալով 69-րդ տեղը։
Report-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի աշխատանքի և սոցիալական պաշտպանության նախարար Անար Ալիևը Դոհայում կայացած ԻՀԿ-ի աշխատանքի նախարարների 6-րդ համաժողովում։
Նրա խոսքով՝ վերջին տարիներին Ադրբեջանը զգալի առաջընթաց է գրանցել կանանց զբաղվածության ընդլայնման գործում։ Այս առաջընթացը արտացոլված է Համաշխարհային բանկի «Կանայք, բիզնես և իրավունք» (Women, Business and the Law) զեկույցում։
Նախարարն ընդգծել է, որ վերջին վեց տարիների ընթացքում երկիրը իրականացրել է սոցիալական բարեփոխումների հինգ փաթեթ՝ ուղղված աշխատանքային իրավունքների պաշտպանությանը և անվտանգ աշխատանքային պայմանների ապահովմանը։
Ադրբեջանը նաև վավերացրել է Աշխատանքի միջազգային կազմակերպության 59 կոնվենցիա և մեկ արձանագրություն և դիտարկում է ևս չորսի վավերացման հարցը։

17 Октября 2025 - 11:04
Азербайджан улучшил свои позиции в мировом рейтинге по созданию возможностей трудоустройства для женщин, поднявшись со 104-го на 69-е место.
Как сообщает Report, об этом заявил министр труда и социальной защиты населения Азербайджана Анар Алиев на 6-й Конференции министров труда стран ОИС в Дохе.
По его словам, в последние годы в Азербайджане достигнут значительный прогресс в расширении занятости женщин. Рост отражен в отчете Всемирного банка «Женщины, бизнес и право» (Women, Business and the Law).
Министр подчеркнул, что за последние шесть лет в стране реализовано пять пакетов социальных реформ, направленных на защиту трудовых прав и обеспечение безопасных условий труда.
Азербайджан также ратифицировал 59 конвенций и один протокол Международной организации труда и рассматривает возможность ратификации еще четырех.