• Մեհրիբան Ալիևան հանդիպել է Հռոմի պապի հետ
Ադրբեջանի առաջին փոխնախագահ Մեհրիբան Ալիևան՝ Վատիկան կատարած պաշտոնական այցի շրջանակներում հանդիպել է Հռոմի պապ Լևոն XIV-ի հետ, հայտնում է AZERTAC-ը։
Հանդիպմանը Մեհրիբան Ալիևան ընդգծել է՝ Վատիկանի և Ադրբեջանի միջև վերջին տարիներին հարաբերությունների զգալի զարգացումը՝ նշելով Հեյդար Ալիևի հիմնադրամի և Սուրբ Աթոռի համատեղ աշխատանքը՝ վերականգնման, գիտական հետազոտությունների և մշակութային փոխանակման ոլորտներում։
Մեհրիբան Ալիևան նշել է, որ Հեյդար Ալիևի հիմնադրամի և Վատիկանի միջև ստորագրված համաձայնագրերի համաձայն՝ որոշ նախագծերի հաջող ավարտից հետո կսկսվի այլ նախագծերի իրականացումը։ Նա հավելել է, որ Հեյդար Ալիևի հիմնադրամը մտադիր է ընդլայնել իր համագործակցությունը Սուրբ Աթոռի հետ՝ հանդես գալով նոր նախաձեռնություններով։
Հանդիպմանը տեղեկատվություն է տրամադրվել՝ Ադրբեջանում կաթոլիկ եկեղեցու գործունեության, ինչպես նաև երկրորդ կաթոլիկ եկեղեցու կառուցման նախապատրաստական աշխատանքների մասին։
Հռոմի պապ Լևոն XIV-ը ընդգծել է, որ Մեհրիբան Ալիևայի նախաձեռնությունների շնորհիվ՝ Վատիկանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունները զգալիորեն ընդլայնվել են։ Նա նշել է, որ այդ համագործակցությունը մեծ ավանդ է ներդրել՝ միջկրոնական և միջքաղաքակրթական երկխոսության զարգացմանը, և որ Ադրբեջանն այս առումով աշխարհում առաջատար դիրք է գրավում։
Պապը հայտնել է Վատիկանի հետաքրքրվածությունը՝ Ադրբեջանի հետ համատեղ նախագծերը շարունակելու հարցում և խնդրել է իր երախտագիտությունը փոխանցել նախագահ Իլհամ Ալիևին՝ երկրորդ կաթոլիկ եկեղեցու կառուցմանը հողատարածք տրամադրելու համար։ Հռոմի պապը նաև երախտագիտություն է հայտնել Հեյդար Ալիևի հիմնադրամին՝ կատարած աշխատանքի համար։
Մեհրիբան Ալիևան շնորհակալություն է հայտնել Սուրբ Աթոռի ղեկավարին և նրան հրավիրել է այցելել Ադրբեջան։

18 Октября 2025 - 09:37
Первый вице-президент Азербайджана Мехрибан Алиева в рамках официального визита в Ватикан сегодня встретилась с Папой Римским Львом XIV, сообщает АЗЕРТАДЖ.
На встрече Мехрибан Алиева подчеркнула значительное развитие отношений между Ватиканом и Азербайджаном за последние годы, отметила совместные работы Фонда Гейдара Алиева со Святым Престолом по реставрации, научным исследованиям и культурному обмену.
Мехрибан Алиева сообщила, что в соответствии с соглашениями, подписанными Фондом Гейдара Алиева и Ватиканом, после успешного завершения одних проектов начнется реализация других и добавила, что Фонд Гейдара Алиева намерен расширять сотрудничество со Святым Престолом, выступая с новыми инициативами.
На встрече была представлена информация о деятельности Католической церкви в Азербайджане, а также о подготовке к строительству второй Католической церкви.
Папа Римский Лев XIV подчеркнул, что благодаря инициативам Мехрибан Алиевой отношения между Ватиканом и Азербайджаном значительно расширились. По его словам, это сотрудничество внесло большой вклад в развитие межрелигиозного и межцивилизационного диалога, а Азербайджан в этом отношении занимает одно из ведущих мест в мире.
Глава Святого Престола выразил заинтересованность Ватикана в продолжении совместных проектов с Азербайджаном и попросил передать благодарность президенту Ильхаму Алиеву за предоставленный земельный участок под строительство второй Католической церкви. Папа Римский также выразил признательность Фонду Гейдара Алиева за проделанную работу.
Мехрибан Алиева поблагодарила главу Святого Престола и пригласила его посетить Азербайджан с визитом.