• Ալիևը՝ Շտայնմայերին. Գերմանիան մեզ համար կարևոր գործընկեր երկիր է
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը շնորհավորական նամակ է հղել Գերմանիայի նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերին։
Ըստ AZERTAC-ի՝ նամակում ասվում է.
«Ադրբեջանի ժողովրդի և անձամբ իմ անունից սրտանց շնորհավորում եմ Ձեզ և Ձեր ողջ ժողովրդին հոկտեմբերի 3-ի՝ Գերմանիայի միասնության օրվա կապակցությամբ։
Գերմանիան մեզ համար կարևոր գործընկեր երկիր է, և մենք մեծ նշանակություն ենք տալիս մեր երկկողմ հարաբերությունների համապարփակ զարգացմանը։ Ապրիլին Ադրբեջան կատարած Ձեր այցը նոր խթան հաղորդեց մեր համագործակցության զարգացմանը, որն ունի ընդարձակ օրակարգ։
Հավատում եմ, որ մենք կշարունակենք համատեղ ջանքեր գործադրել Ադրբեջանի և Գերմանիայի միջև բարեկամական հարաբերությունները զարգացնելու, փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք ոլորտներում մեր փոխգործակցությունը շարունակելու և այն նոր բովանդակությամբ լցնելու համար։
Այս նշանակալի օրը մաղթում եմ Ձեզ առողջություն, երջանկություն, հաջողություններ Ձեր գործերում, իսկ Գերմանիայի բարեկամ ժողովրդին՝ մշտական խաղաղություն և բարգավաճում»։

03 Октября 2025 - 12:12
Президент Азербайджана Ильхам Алиев направил поздравительное письмо президенту Федеративной Республики Германия Франку-Вальтеру Штайнмайеру.
«От своего имени и от имени народа Азербайджана выражаю Вам и всему Вашему народу сердечные поздравления по случаю 3 октября – Дня германского единства.
Германия является для нас важной страной-партнером, и мы придаем большое значение всестороннему развитию наших двусторонних отношений. Ваш визит в Азербайджан в апреле придал новый импульс развитию нашего сотрудничества, имеющего обширную повестку дня.
Верю, что мы и впредь будем прилагать совместные усилия, направленные на развитие дружественных отношений между Азербайджаном и Германией, продолжение нашего взаимодействия в ряде областей, представляющих взаимный интерес, и наполнение его новым содержанием.
В столь знаменательный день желаю Вам крепкого здоровья, счастья, успехов в делах, а дружественному народу Германии – постоянного мира и процветания».