• Ջաբրայիլում ԱԷԿ-ի կառուցում. Պետական ​​գործակալությունը՝ մոբիլիզացման աշխատանքների ավարտի մասին
Ադրբեջանի Ջաբրայիլի շրջանում ավարտվել են՝ արևային էլեկտրակայանների (ԱԷԿ) կառուցման մոբիլիզացման աշխատանքները։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այս մասին լրագրողներին հայտարարել է՝ Էներգետիկայի նախարարությանն առընթեր վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների պետական գործակալության տնօրեն Ջավիդ Աբդուլլաևը։
Աբդուլլաևի խոսքով, ազատագրված տարածքներում իրականացվում են վերականգնվող էներգիայի ոլորտի մի քանի նախագծեր. «Ավարտվել են բոլոր մոբիլիզացիոն աշխատանքները, և սկսվել է շինարարությունը 240 մեգավատտ հզորությամբ «Շաֆագ» արևային էլեկտրակայանում, որը կառուցվում է Ջաբրայիլում BP-ի հետ համատեղ: Միաժամանակ, մոբիլիզացիոն աշխատանքներն ավարտվել են 50 մեգավատտ հզորությամբ «Շամս» և «Ուֆուգ» էլեկտրակայաններում, որոնք նույնպես գտնվում են Ջաբրայիլի շրջանում: Այս վայրերում աշխատանքները շարունակվում են ինտենսիվ ռեժիմով»:

02 Октября 2025 - 16:32
В Джебраильском районе Азербайджана завершены мобилизационные работы для строительства солнечных электростанций (СЭС).
Как сообщает Report, об этом журналистам заявил директор Государственного агентства по возобновляемым источникам энергии при Министерстве энергетики Джавид Абдуллаев.
По его словам, на освобожденных территориях реализуется несколько проектов в сфере возобновляемой энергетики: «На территории солнечной электростанции «Шафаг» мощностью 240 мегаватт, реализуемой совместно с компанией bp в Джебраиле, уже завершены все мобилизационные работы и начато строительство. Одновременно завершены мобилизационные работы по станциям «Шамс» и «Уфуг» мощностью 50 мегаватт каждая, также расположенным в Джебраильском районе. На этих объектах работы продолжаются в интенсивном режиме».