01 0Հոկտեմբերի 2025 - 16:12
Հոկտեմբերի 1-ին Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևը և առաջին տիկին Մեհրիբան Ալիևան մասնակցել են՝ Բաքվի Նարիմանովի շրջանում նոր զբոսայգու բացմանը։
Armenia.Az-ի տվյալներով՝ այս միջոցառման մասին տեղեկատվությունը տեղադրվել է պետության ղեկավարի պաշտոնական կայքում։ Բաքվի Գործադիր իշխանության ղեկավար Էլդար Ազիզովը՝ նախագահին և առաջին տիկնոջը տեղեկացրել է զբոսայգու մասին։
Նշվել է, որ նոր հանգստի գոտին գտնվում է Ահմեդ Բեյ Աղաօղլու, Թավրիզի և Թալաթ Շիխալիևի փողոցների խաչմերուկում՝ Իտալա-ադրբեջանական համալսարանի մոտ։ 3.5 հեկտար տարածք զբաղեցնող այգում տեղադրվել են բնակիչների հանգստի համար տաղավարներ, ստեղծվել են ամֆիթատրոն, թենիսի կորտ, երեխաների համար զվարճանքի գոտիներ և ժամանակակից լուսավորության համակարգ։ Այստեղ կան բոլոր հնարավորությունները՝ հանգստանալու, ինչպես նաև սպորտով զբաղվելու համար։
Վերջին տարիներին Բաքվի տեսքը արագ փոխվում է։ Նոր զբոսայգիների և ծառուղիների ստեղծման, կանաչ տարածքների ընդլայնման և առկա հանգստի գոտիների նորացման շնորհիվ մայրաքաղաքը զարգանում է՝ դառնալով աշխարհի ամենագեղեցիկ քաղաքներից մեկը։
Բաքվի տարբեր վայրերում բացվող նոր հանգստի գոտիները պայմաններ են ստեղծում բնակիչների համար՝ իրենց ազատ ժամանակը արդյունավետ անցկացնելու և նաև նպաստում են շրջակա միջավայրի բարելավմանը։ Բնակիչների տնօրինությանը հանձնված այգին դարձել է նոր հասցե՝ մայրաքաղաքի «կանաչ քարտեզի» վրա։

01 Октября 2025 - 16:12
1 октября президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева приняли участие в открытии нового парка в Наримановском районе Баку.
Как сообщает Armenia.Az, информация об этом размещена на официальном сайте главы государства. Глава Исполнительной власти Баку Эльдар Азизов проинформировал президента и первую леди о парке.
Было отмечено, что новая зона отдыха расположена на пересечении улиц Ахмед бека Агаоглу, Тебриза и Талята Шихалиева, вблизи Итало-Азербайджанского университета. В парке площадью 3,5 гектара установлены беседки для отдыха жителей, созданы амфитеатр, теннисный корт, развлекательные зоны для детей, современная система освещения. Здесь имеются все возможности как для спокойного отдыха, так и для занятий спортом.
В последние годы облик Баку стремительно меняется. Благодаря созданию новых парков и аллей, расширению площади зеленых насаждений и обновлению имеющихся зон отдыха столица развивается, превращаясь в один из красивейших городов мира.
Новые уголки отдыха, открывающиеся в различных местах Баку, создают условия для проведения жителями эффективного досуга, а также служат улучшению экологической среды. Переданный в распоряжение жителей парк стал новым адресом на «зеленой карте» столицы.