• Հայաստանի խորհրդարանը՝ Ադրբեջանի հետ խաղաղություն հաստատելու մասին հայտարարություն է ընդունել
Հայաստանի խորհրդարանը արտահերթ նիստ է գումարել և Ադրբեջանի հետ խաղաղություն հաստատելու մասին հայտարարություն է ընդունել։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին հայտնել են հայկական ԶԼՄ-ները։
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության կողմից կազմված հայտարարությունն ընդունվել է 64 կողմ և երկու ձեռնպահ ձայներով։ Ընդդիմությունը չի մասնակցել քվեարկությանը, քանի որ քննարկման սկզբում լքել է դահլիճը։ Հայտարարության մեջ ուրվագծվում են այն սկզբունքները, որոնք ընկած են այս տարվա օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում՝ Հայաստանի, Միացյալ Նահանգների և Ադրբեջանի առաջնորդների կողմից ստորագրված համաձայնագրերի հիմքում։
Փաստաթղթում նշվում է, որ խորհրդարանը աջակցություն է հայտնում Հայաստանի վարչապետի և Ադրբեջանի նախագահի համատեղ հռչակագրին, որը ստորագրվել է ԱՄՆ նախագահի հետ հանդիպման ժամանակ, և ողջունում է խաղաղության և Ադրբեջանի հետ միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագրի նախաստորագրումը, որը նույնպես ստորագրվել է այնտեղ։ Հայտարարության հիմնավորման մեջ նշվում է, որ սա արվում է «Հայաստանի ինքնիշխանությունը, տարածքային ամբողջականությունը և սահմանների անձեռնմխելիությունը պաշտպանելու համար՝ ճանաչելով հարևան պետությունների սահմանների նմանատիպ ճանաչման և խաղաղ համակեցության կարևորությունը Հայաստանի զարգացման համար»։
Խորհրդարանը նշում է այն փաստի կարևորությունը, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաղորդակցությունների ապաշրջափակումը տեղի կունենա՝ ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և պետությունների ինքնիշխանության փոխադարձ հարգանքի հիման վրա։

02 Октября 2025 - 15:19
Парламент Армении созвал внеочередное заседание и принял заявление об установлении мира с Азербайджаном.
Заявление, составленное фракцией «Гражданский договор», было принято 64 голосами «за» при 2 воздержавшихся. Оппозиция в голосовании не участвовала, так как в начале обсуждения покинула зал. В заявлении излагаются тезисы, лежащие в основе соглашений 8 августа, подписанных 8 августа этого года в Вашингтоне лидерами Армении, США и Азербайджана.
В документе отмечается, что парламент выражает поддержку совместной декларации премьер-министра Армении и президента Азербайджана, подписанной на встрече с президентом США, и приветствует совершенное там же парафирование соглашения о мире и установлении межгосударственных отношений с Азербайджаном. В обосновании заявления говорится, что это делается «для защиты суверенитета и территориальной целостности и нерушимости границ Армении, с осознанием важности аналогичного признания границ сопредельных государств и мирного сосуществования для развития Армении».
Парламент отмечает важность того, что разблокирование коммуникаций между Арменией и Азербайджаном произойдет на основе уважения суверенитета, территориальной целостности и уважения суверенитета государств на взаимной основе.
Депутаты от правящей фракции считают ключевым, что Армения будет работать с США и взаимно согласованными участниками из третьих стран над реализацией проекта «Путь Трампа во имя международного мира и процветания» (TRIPP), и выражает благодарность президенту США Дональду Трампу. Парламент призывает общество, а также политические, экспертные круги и культурное сообщество Армении и Азербайджана воздержаться от дискурса и действий, вновь разжигающих конфликт.