• Ֆարիզ Ալիև. Ադրբեջանը «կանաչ» տրանսպորտի նպատակ ունի
Առաջիկա տարիներին Ադրբեջանը մտադիր է իր տրանսպորտային ոլորտը վերափոխել ավելի էկոլոգիապես մաքուր, խելացի և կայուն համակարգի՝ հիմնված ժամանակակից տեխնոլոգիաների վրա։
Report-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտարարել է Թվային զարգացման և տրանսպորտի նախարարության տրանսպորտային քաղաքականության բաժնի ղեկավար Ֆարիզ Ալիևը՝ Բաքվի կլիմայական գործողությունների շաբաթվա (BCAW2025) ժամանակ։
Նրա խոսքով՝ կառավարությունը, մասնավորապես Թվային զարգացման նախարարությունը, բախվում է լուրջ խնդիրների, քանի որ երկիրը հավակնոտ նպատակ է դրել՝ մինչև 2030 թվականը ջերմոցային գազերի արտանետումները կրճատել 35%-ով։
«Սա բազմաչափ ոլորտ է, որը պահանջում է տարբեր շահագրգիռ կողմերի կարիքների և սպասումների բավարարում՝ ինչպես ազգային, այնպես էլ միջազգային մակարդակներում։ Կայուն տրանսպորտի անցումը պետք է արագացվի ազգային ջանքերի, բազմակողմանի գործընկերության և ընդլայնված միջազգային համագործակցության միջոցով», - ասել է նա։
Ալիևը հավելել է, որ կայունության հայեցակարգը՝ Ադրբեջանի տրանսպորտային ռազմավարության հիմնական հենասյուներից մեկն է։

01 Октября 2025 - 17:39
Азербайджан в ближайшие годы намерен трансформировать транспортную отрасль в более экологичную, интеллектуальную и устойчивую систему на основе современных технологий.
Как сообщает Report, об этом заявил руководитель отдела транспортной политики Министерства цифрового развития и транспорта Фариз Алиев на Бакинской неделе климатических действий (BCAW2025).
По его словам, перед правительством, особенно перед Минцифры, стоят серьезные задачи, так как страна поставила амбициозную цель сократить выбросы парниковых газов на 35% к 2030 году.
«Это многомерный сектор, требующий удовлетворения потребностей и ожиданий различных заинтересованных сторон как на национальном, так и на международном уровнях. Переход к устойчивому транспорту должен ускоряться за счет национальных усилий, партнерства многочисленных заинтересованных сторон и расширения международного сотрудничества», — сказал он.
Алиев добавил, что концепция устойчивости является одной из основных опор транспортной стратегии Азербайджана.