03 0Հոկտեմբերի 2025 - 10:17
Այսօր լրանում է Ադրբեջանի Աղդերեի շրջանի Սուգովուշան և Թալիշ գյուղերի հայկական օկուպացիայից ազատագրման հինգ տարին։
Armenia.Az-ը հիշեցնում է, որ 2020 թվականի հոկտեմբերի 3-ին ադրբեջանական բանակը երկու բնակավայրերն էլ ազատագրել է հայ օկուպանտներից։
Նույն օրը Սուգովուշանում և Թալիշում բարձրացվել է Ադրբեջանի եռագույն դրոշը։
Սուգովուշան գյուղը, որը խորհրդային տարիներին վերանվանվել էր Մադաղիզ, ադրբեջանական բանակի կողմից առաջին անգամ ազատագրվել է 1991-1992 թվականներին։ Սակայն, 1994 թվականի ապրիլին այն կրկին օկուպացվել էր Հայաստանի զինված ուժերի կողմից։
Սուգովուշանի օկուպացիայից հետո հայերն այստեղ զորամասեր էին ստեղծել։ Թիվ 49971 զորամասը համարվում էր Հայաստանի ԶՈՒ լավագույն զորամասերից մեկը Ղարաբաղում։
Սուգովուշանի ազատագրման համար մարտը համարվում է ադրբեջանական բանակի կողմից Երկրորդ Ղարաբաղյան պատերազմի ժամանակ ռազմաճակատի հյուսիսարևելյան հատվածում մղված ամենակարևոր մարտերից մեկը։ Սուգովուշան-Աղդերե ուղղությամբ մղված մարտերի ժամանակ ոչնչացվել է Հայաստանի զինված ուժերի 77-րդ տանկային գումարտակի չորս տանկ, ևս երեք տանկ վերցվել է որպես ռազմաավար։ Աղդերեի ուղղությամբ Հայաստանի զինված ուժերի 5-րդ լեռնահրաձգային գնդի պաշտպանական տարածքներին մեր զորքերի կողմից հասցված հրետանային հարվածների արդյունքում ոչնչացվել է այս գնդի չորս մարտական մեքենա, գունդը կրել է մեծ մարդկային կորուստներ։ Գնդի մի քանի ստորաբաժանումների անձնակազմը թողել է մարտական դիրքերը և փախել մարտադաշտից։
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը օրենք է ստորագրել Մադաղիզ գյուղը Սուգովուշան վերանվանելու մասին։ 2021 թվականի հոկտեմբերի 3-ին նախագահ Իլհամ Ալիևը Սուգովուշան և Թալիշ գյուղերում բարձրացրել է Ադրբեջանի պետական դրոշը։

03 Октября 2025 - 09:17
Сегодня исполняется пять лет со дня освобождения от армянской оккупации поселка Суговушан и села Талыш Агдеринского района Азербайджана.
Report напоминает, что 3 октября 2020 года азербайджанская армия очистила оба населенных пункта от армянских оккупантов.
В тот же день в Суговушане и Талыше был поднят трехцветный Государственный флаг Азербайджана.
Село с древним названием Суговушан, которое в годы советской власти называлось Мадагиз, в первый раз было освобождено азербайджанской армией от оккупации в 1991-1992 годах. Однако в апреле 1994 года оно было вновь оккупировано ВС Армении.
Армяне после оккупации Суговушана создали здесь воинские части. Воинская часть № 49971 считалась одной из лучших в армянской армии в Карабахе. Кроме того, воинская часть №33651, которую армянская армия обозначила как «6-й оборонительный район», также занимала позиции в Суговушане.
Битва за освобождение Суговушана считается одним из важнейших сражений азербайджанской армии на северо-восточном участке фронта во время Второй Карабахской войны. В ходе боев на Суговушан-Агдеринском направлении были уничтожены 4 танка 77-го танкового батальона вооруженных сил Армении, еще 3 танка взяты в качестве трофея. В результате артиллерийских ударов наших войск по районам обороны 5-го горно-стрелкового полка ВС Армении в Агдеринском направлении были уничтожены 4 боевые машины этого полка, который понес большие потери убитыми и ранеными. Личный состав нескольких подразделений полка оставил боевые позиции и бежал с поля боя.
Президент Азербайджана Ильхам Алиев подписал закон о переименовании села Мадагиз в село Суговушан. 3 октября 2021 года президент Ильхам Алиев поднял флаг Азербайджана в селах Суговушан и Талыш.
Напомним, что соответствующими распоряжениями президента Ильхама Алиева от 29 декабря 2020 года и 24 июня 2021 года группа военнослужащих награждена медалью «За освобождение Суговушана».
Отметим, что вместе с селами Суговушан и Талыш 3 октября от оккупации вооруженных сил Армении были освобождены села Мехдили, Чахырлы, Ашагы Маралйан, Шайбей, Гуйджаг Джебраильского района и село Ашагы Абдуррахманлы Физулинского района.