03 0Հոկտեմբերի 2025 - 09:23
Հոկտեմբերի 2-ին Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևը Կոպենհագենում հանդիպել է Նիդեռլանդների Թագավորության վարչապետ Դիք Սխոուֆի հետ։
Դիք Սխոուֆը շնորհավորել է Իլհամ Ալիևին Վաշինգտոնում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության օրակարգի առաջխաղացման ուղղությամբ ձեռք բերված արդյունքների համար՝ ընդգծելով այս առաջընթացի կարևորությունը։
Իր հերթին, Իլհամ Ալիևը նշել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վկայությամբ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ստորագրված Վաշինգտոնյան հռչակագրի, ինչպես նաև Բաքվի և Երևանի միջև հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ փաստաթղթի կարևորությունը տարածաշրջանային խաղաղության տեսանկյունից՝ ընդգծելով, որ երկու երկրների միջև խաղաղությունն արդեն իսկ ձեռք է բերվել։
Հանդիպման ժամանակ ընդգծվել է հոլանդական ընկերությունների հաջող գործունեությունը Ադրբեջանում, ինչն ընդգրկում է այնպիսի ոլորտներ, ինչպիսիք են նավագնացությունը, նավահանգիստների շինարարությունը, էներգետիկան, գյուղատնտեսությունը, քաղաքաշինությունը և այլն։ Քննարկվել է նաև Ադրբեջանի և Նիդեռլանդների միջև համագործակցությունը միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում։
Դիք Սխոուֆը նաև շնորհավորել է Ադրբեջանին COP29-ը հաջողությամբ անցկացնելու կապակցությամբ և նշել, որ միջոցառման ընթացքում ձեռք են բերվել միջազգային կլիմայական օրակարգի հետ կապված լուրջ արդյունքներ։

03 Октября 2025 - 09:23
2 октября в Копенгагене состоялась встреча президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева с премьер-министром Королевства Нидерландов Диком Схофом.
Дик Схоф поздравил Ильхама Алиева с достигнутыми в Вашингтоне результатами по продвижению мирной повестки между Арменией и Азербайджаном, подчеркнул важное значение этого прогресса.
Ильхам Алиев, в свою очередь, отметил значимость Вашингтонской декларации, подписанной между Арменией и Азербайджаном при свидетельстве президента Соединенных Штатов Америки Дональда Трампа, а также документа о нормализации отношений между Баку и Ереваном с точки зрения регионального мира, подчеркнул, что мир между двумя странами уже достигнут.
На встрече было подчеркнуто, что нидерландские компании успешно действуют в Азербайджане, охватывая такие сферы, как судоходство, строительство портов, энергетика, сельское хозяйство, градостроительство и другие области. Были затронуты вопросы сотрудничества Азербайджана и Нидерландов в рамках международных организаций.
Дик Схоф также поздравил Азербайджан с успешным проведением COP29 и отметил, что в рамках данного мероприятия были достигнуты серьезные результаты, связанные с международной климатической повесткой.