02 0Հոկտեմբերի 2025 - 17:19
Հոկտեմբերի 2-ին Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևը Կոպենհագենում հանդիպել է՝ Եվրոպական Միության Խորհրդի նախագահ Անտոնիո Կոստայի և Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենի հետ։
Հանդիպմանը Անտոնիո Կոստան և Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը շնորհավորել են Իլհամ Ալիևին՝ Վաշինգտոնում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության օրակարգի շուրջ ձեռք բերված առաջընթացի համար և հույս հայտնել, որ դա կնպաստի տարածաշրջանում կայուն խաղաղության ապահովմանը։ Անտոնիո Կոստան և Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը հայտարարել են, որ կշարունակեն խաղաղությանը աջակցելու իրենց ջանքերը և նշել, որ տարածաշրջանում տրանսպորտային կապերի զարգացումը կարևոր ոլորտ է ԵՄ-ի համար։
Անդրադարձ է կատարվել Ադրբեջանի դերին Եվրամիության էներգետիկ անվտանգության ապահովման գործում, և նշվել է, որ 2022 թվականին ԵՄ-ի և Ադրբեջանի միջև կնքված ռազմավարական էներգետիկ գործընկերության համաձայնագրի համաձայն՝ ադրբեջանական գազի արտահանումը եվրոպական շուկա ավելացել է։
Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, որ խաղաղության օրակարգի առաջընթացը պատմական նշանակություն ունի ոչ միայն Հայաստանի և Ադրբեջանի, այլև ամբողջ տարածաշրջանի համար: Նախագահը ընդգծել է, որ Հայաստանը և Ադրբեջանը արդեն հարմարվել են խաղաղ կյանքին, հավելելով, որ Բաքուն կշարունակի ջանքեր գործադրել խաղաղության օրակարգի հետագա առաջխաղացման համար։
Իլհամ Ալիևը հայտնել է, որ 10 եվրոպական երկրներ, այդ թվում՝ ԵՄ անդամ ութ երկրներ, ներկայումս ստանում են ադրբեջանական գազ՝ նշելով, որ սա նշանակալի ներդրում է ԵՄ էներգետիկ անվտանգության մեջ: Պետության ղեկավարը ընդգծել է Ադրբեջանի դերը Միջին միջանցքի զարգացման գործում, պատմել է՝ երկրի տրանսպորտային և լոգիստիկ ենթակառուցվածքների զարգացման ուղղությամբ կատարվող աշխատանքների մասին և հայտնել, որ Կենտրոնական Ասիայից Ադրբեջանի միջոցով փոխադրումների ծավալը ավելանում է:
Հանդիպմանը նշվել են՝ Ադրբեջանի և Եվրամիության միջև հարաբերությունները նոր մակարդակի բարձրացնելու և զարգացնելու համար լավ հնարավորությունները։

• Ильхам Алиев: Армения и Азербайджан уже адаптировались к жизни в условиях мира
2 октября в Копенгагене состоялась встреча президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева с президентом Совета Европейского союза Антониу Коштой и президентом Европейской комиссии Урсулой фон дер Ляйен.
На встрече Антониу Кошта и Урсула фон дер Ляйен поздравили Ильхама Алиева с прогрессом, достигнутым в Вашингтоне по мирной повестке между Арменией и Азербайджаном, выразили надежду, что это будет способствовать обеспечению устойчивого мира в регионе. Антониу Кошта и Урсула фон дер Ляйен заявили, что и впредь будут продолжать усилия в поддержку мира, отметили, что развитие транспортных связей в регионе является важным для ЕС направлением.
Была затронута роль Азербайджана в обеспечении энергетической безопасности Европейского союза, отмечено, что в соответствии с достигнутым в 2022 году соглашением о стратегическом партнерстве в энергетической сфере между ЕС и нашей страной объемы экспорта азербайджанского газа на европейский рынок увеличились.
Ильхам Алиев заявил, что прогресс по мирной повестке имеет историческое значение не только для Армении и Азербайджана, но и для всего региона. Президент подчеркнул, что Армения и Азербайджан уже адаптировались к жизни в условиях мира, и добавил, что Баку продолжит прилагать усилия для дальнейшего продвижения мирной повестки.
Ильхам Алиев сообщил, что в настоящее время 10 европейских государств, в том числе 8 стран-членов Европейского союза, получают азербайджанский газ, и отметил, что это является большим вкладом в энергобезопасность ЕС. Глава нашего государства подчеркнул роль Азербайджана в развитии Среднего коридора, рассказал о работах по развитию транспортно-логистической инфраструктуры в нашей стране и сообщил, что объем перевозок из Центральной Азии через территорию Азербайджана увеличивается.
На встрече были отмечены хорошие возможности для развития и вывода на новый уровень отношений между Азербайджаном и Европейским союзом.