• Անար Գուլիև. Ադրբեջանի ազատագրված տարածքներում շահագործման է հանձնվել 38 ՀԷԿ
Չորս տարուց էլ պակաս ժամանակահատվածում Ադրբեջանի ազատագրված տարածքներում շահագործման է հանձնվել 38 հիդրոէլեկտրակայան (ՀԷԿ), որի արդյունքում ածխածնի արտանետումները կրճատվել են 620,000 տոննայով։
Report-ի փոխանցմամբ,՝ այս մասին հայտարարել է Քաղաքաշինության և ճարտարապետության պետական կոմիտեի նախագահ Անար Գուլիևը՝ Բաքվի կլիմայական գործողությունների շաբաթվա (BCAW2025) երրորդ օրը։
Նա նշել է, որ Ղարաբաղում և Արևելյան Զանգեզուրում, որոնք հայտարարվել են «զրոյական արտանետումների գոտիներ», ընթանում են լայնածավալ վերականգնման աշխատանքներ. «Քաղաքաշինական պլանավորման մեջ հաշվի են առնվում ժամանակակից ուրբանիստական և բնապահպանական սկզբունքները՝ առողջ և կայուն միջավայրի ստեղծումն ապահովելու համար»։
Գուլիևը նշել է, որ այս շրջանների 12 քաղաքների համար մշակվում են գլխավոր հատակագծեր, որոնցից ութն արդեն ավարտվել են։ Բացի այդ, անցկացվել է 90 գյուղերի և բնակավայրերի պլանավորումը։

01 Октября 2025 - 16:11
На освобожденных территориях Азербайджана за менее чем 4 года введены в эксплуатацию 38 гидроэлектростанций (ГЭС), что позволило сократить выбросы углерода на 620 тыс. тонн.
Как сообщает Report, об этом заявил председатель Государственного комитета по градостроительству и архитектуре Анар Гулиев в третий день Недели климатических действий в Баку (BCAW2025).
По его словам, в Карабахе и Восточном Зангезуре, объявленных «зоной нулевых выбросов», ведутся масштабные восстановительные работы: «При градостроительном планировании учитываются современные урбанистические и экологические принципы, чтобы обеспечить создание здоровой и устойчивой среды».
Гулиев отметил, что для 12 городов этих регионов разрабатываются генеральные планы, восемь из них уже завершены. Кроме того, проведено планирование 90 сел и поселков.