• Ալիևը և Մելոնին քննարկել են՝ Ադրբեջանի ներդրումը Իտալիայի էներգետիկ անվտանգության ապահովման մեջ
Հոկտեմբերի 2-ին Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևը Կոպենհագենում՝ Եվրոպական քաղաքական համայնքի 7-րդ գագաթնաժողովի շրջանակներում հանդիպել է՝ Իտալիայի Հանրապետության նախարարների խորհրդի նախագահ Ջորջիա Մելոնիի հետ։
AZERTAC-ի փոխանցմամբ՝ հանդիպմանը ընդգծվել է, որ Ադրբեջանի և Իտալիայի միջև հարաբերությունները զարգանում են որպես համապարփակ ռազմավարական գործընկերություն։ Այս համատեքստում նշվել է Իտալիայի նախագահի հաջող պաշտոնական այցը Ադրբեջան, որը տեղի է ունեցել մի քանի օր առաջ, որի շրջանակներում Բաքվում բացվել են իտալա-ադրբեջանական համալսարանի առաջին ուսումնական մասնաշենքերը։
Զրույցի ընթացքում քննարկվել է՝ Ադրբեջանի և Իտալիայի միջև էներգետիկ ոլորտում հաջող համագործակցությունը, ընդգծվել է՝ Ադրբեջանի ներդրումը Իտալիայի էներգետիկ անվտանգության ապահովման մեջ։ Գոհունակություն է հայտնվել՝ երկու երկրների միջև ներդրումային, մշակութային, հումանիտար և այլ ոլորտներում համագործակցության զարգացման կապակցությամբ։

02 Октября 2025 - 15:57
2 октября в Копенгагене в рамках 7-го Саммита Европейского политического сообщества состоялась встреча Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева с председателем Совета Министров Итальянской Республики Джорджей Мелони.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, на встрече было подчеркнуто, что отношения между Азербайджаном и Италией развиваются в плоскости всеобъемлющего стратегического партнерства, в этом контексте был отмечен состоявшийся несколько дней назад успешный официальный визит Президента Италии в Азербайджан, в рамках которого в Баку открылись первые учебные корпуса Итало-Азербайджанского университета.
В ходе беседы было затронуто успешное сотрудничество между Азербайджаном и Италией в энергетической сфере, подчеркнут вклад нашей страны в обеспечение энергетической безопасности Италии. Было выражено удовлетворение развитием сотрудничества между нашими странами в инвестиционной, культурной, гуманитарной и других областях.