30 Սեպտեմբերի 2025 - 13:02
Report-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է COP29-ի նախագահ Մուխտար Բաբաևը Բաքվի կլիմայական գործողությունների շաբաթվա (BCAW2025) երկրորդ օրը։
Բաբաևը հիշեցրել է, որ Բաքվում կայացած COP29-ում լայնորեն քննարկվել է նաև կանաչ տնտեսության անցումը. «Դիտարկվել են էներգետիկ անվտանգությունը և էներգիայի արտահանումը։ Քննարկվել է էներգետիկ անցման հաջորդ փուլը, այդ թվում՝ մաքուր էներգիայի զարգացումը։ Մաքուր ջրածնի ոլորտի կարգավորումը 60 երկրների ներկայացուցիչների միջև քննարկումների առարկա է եղել»։
Նա հավելել է, որ Ադրբեջանը ձգտում է մեծացնել իր էներգետիկ համակարգի ճկունությունը. «Շարունակվում են քննարկումները վերականգնվող էներգիայի անցման ապահովման վերաբերյալ։ Այսօր մենք բախվում ենք կլիմայի փոփոխության մարտահրավերներին։ Հաշվի առնելով այս ոլորտում որոշակի կրիտիկական ազդանշանների առկայությունը, անհրաժեշտ է մասնավոր հատվածի ավելի ակտիվ մասնակցությունը այս գործընթացին։ Ադրբեջանը ներդրումներ է կատարում կանաչ էներգիայի զարգացման մեջ, ձևակերպում նպատակներ և սահմանում ազգային առաջնահերթություններ այս ոլորտում»։

30 Сентября 2025 - 10:42
Как сообщает Report, об этом заявил президент COP29 Мухтар Бабаев во второй день Бакинской недели климатических действий (BCAW2025).
Бабаев напомнил, что на COP29 в Баку также широко обсуждался переход к «зеленой» экономике: «Рассматривались вопросы энергетической безопасности и экспорта энергии. Обсуждался следующий этап энергетического перехода, в том числе развитие чистой энергетики. Регулирование в сфере чистого водорода стало предметом обсуждений между представителями 60 стран».
Он добавил, что Азербайджан стремится к повышению гибкости своей энергетической системы: «Продолжаются обсуждения по обеспечению перехода к возобновляемой энергетике. Сегодня мы сталкиваемся с вызовами изменения климата. Учитывая наличие определенных критических сигналов в этой области, необходимо более активное участие частного сектора в этом процессе. Азербайджан инвестирует в развитие «зеленой» энергетики, формулирует цели и определяет национальные приоритеты в данной сфере».