• ՇՀԿ գլխավոր քարտուղար. Ադրբեջանը շուտով կդառնա կազմակերպության լիիրավ անդամ
Ադրբեջանը ակտիվ գործունեություն է ցուցադրում Շանհայի համագործակցության կազմակերպության (ՇՀԿ) շրջանակներում:
Այս մասին Report-ին ասել է ՇՀԿ գլխավոր քարտուղար Նուրլան Երմեկբաևը:
Նա հույս է հայտնել, որ Ադրբեջանը շուտով կդառնա կազմակերպության լիիրավ անդամ. «ՇՀԿ-ն կազմակերպություն է, որը բաց է բոլոր երկրների համար: Մենք մեր շարքերում ընդունում ենք այն երկրներին, որոնք ցանկանում են լիարժեք մասնակցել մեր գործունեությանը: Կազմակերպությանը նոր երկրներ ընդունելու որոշումը կայացվում է բոլոր անդամ պետությունների համաձայնության հիման վրա:
Այս բոլոր հայտերը ներկայումս դիտարկվում են: Ես կազմակերպության գործադիր մարմնի ղեկավարն եմ, և, իհարկե, իմ աշխատանքն է հաստատել երկրների որոշումները: Հուսով եմ, որ Ադրբեջանը մոտ ապագայում կստանա անդամի կարգավիճակ, և որ երկրի համագործակցությունը ՇՀԿ-ի հետ կընդլայնվի», - ընդգծել է գլխավոր քարտուղարը:

• Генсек ШОС: Азербайджан вскоре станет полноправным членом организации
Азербайджан демонстрирует активную деятельность в рамках Шанхайской организации сотрудничества (ШОС).
Об этом Report заявил генеральный секретарь ШОС Нурлан Ермекбаев.
Он выразил надежду, что Азербайджан вскоре станет полноправным членом организации: «ШОС - организация, открытая для всех стран. Мы принимаем в наши ряды страны, которые хотят всесторонне участвовать в нашей деятельности. Решение о включении в состав организации новых стран на основе согласия всех государств-членов.
В настоящее время все эти обращения рассматриваются. Я руководитель исполнительного органа организации, и, конечно, моя задача - подтверждать решения стран. Надеюсь, что в ближайшем будущем Азербайджан получит статус члена организации, и сотрудничество страны с ШОС будет расширяться», - подчеркнул генсек.