27 Սեպտեմբերի 2025 - 12:46
Նույնիսկ շարունակվող պատերազմի ժամանակ ես նախաձեռնություն ցուցաբերեցի՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղությունը վերականգնելու վերաբերյալ և աշխատեցի այս ուղղությամբ։
Այս մասին հայտարարել է Իտալիայի արտաքին գործերի և միջազգային համագործակցության նախարար Անտոնիո Տայանին՝ Report-ի ամերիկյան բյուրոյին տված հարցազրույցում։
Նախարարը նշել է, որ Իտալիայի կառավարությունը աջակցում է Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև ձեռք բերված խաղաղությանը:
«Մեր նպատակը խաղաղությունն է Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև, Մերձավոր Արևելքում և Ուկրաինայում։ Մենք մեծ ջանքեր ենք գործադրում այս նպատակներին հասնելու համար։ Ես շատ ուրախ եմ, որ օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում նախաստորագրվեց խաղաղության համաձայնագիր՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների մասնակցությամբ և ԱՄՆ նախագահի միջնորդությամբ։ Մենք աշխատում ենք այս համաձայնագրին աջակցելու ուղղությամբ։ Ապագայում ես ցանկանում եմ այցելել Ադրբեջան և տեսնել խաղաղություն տարածաշրջանում»։
Տայանին նաև պատմել է Ադրբեջանի և Իտալիայի միջև երկարամյա հաջող համագործակցության մասին.
«Մենք շատ լավ հարաբերություններ ունենք բոլոր երկրների հետ։ Մենք ուզում ենք ապրել խաղաղության մեջ։ Մեր ռազմավարությունն է՝ լավ հարաբերություններ կառուցել բոլորի հետ»։ Մենք հաջողակ և շատ դրական հարաբերություններ ունենք Ադրբեջանի հետ տարբեր ոլորտներում», - ընդգծել է նախարարը։

27 Сентября 2025 - 08:46
Еще в период продолжающейся войны я проявлял инициативу по восстановлению мира между Азербайджаном и Арменией и работал в этом направлении.
Об этом в интервью американскому бюро Report заявил министр иностранных дел и международного сотрудничества Италии Антонио Таяни.
Министр отметил, что мир, достигнутый между Азербайджаном и Арменией, поддерживается правительством Италии:
«Наша цель - мир, между Азербайджаном и Арменией, на Ближнем Востоке и в Украине. Мы прилагаем много усилий для достижения этих целей. Я очень рад, что 8 августа в Вашингтоне с участием лидеров Азербайджана и Армении и при посредничестве Президента США было парафировано соглашение о мире. Мы работаем над тем, чтобы поддерживать это соглашение. В будущем я хочу посетить Азербайджан и увидеть мир в регионе».
А. Таяни также рассказал о многолетнем успешном сотрудничестве между Азербайджаном и Италией:
«У нас очень хорошие отношения со всеми странами. Мы хотим жить в мире. Наша стратегия - выстраивать хорошие отношения со всеми. С Азербайджаном у нас успешные и очень позитивные связи в различных сферах», - подчеркнул министр.