• Լաչինում կանցկացվի «Հաղթանակի պարը Ղարաբաղում»
Լաչինում՝ «Հաղթանակի պարը Ղարաբաղում» խորագրով՝ երիտասարդների ու երեխաների պարային մրցույթ-փառատոն կանցկացվի: Բաքու քաղաքի բարեկարգման ծառայության մշակութային նախագիծը հանդիսացող՝ մրցույթ-փառատոնը կանցկացվի Լաչինի շրջանի Սեյրանգյահում:
AZERTAC-ի փոխանցմամբ, փառատոնը կկազմակերպվի հուլիսի 27-ին: Դրան կմասնակցեն մինչև 300 հյուրեր, այդ թվում՝ Բաքվից, Նախչըվանից, Շեքիից, Իմիշլիից, Մինգեչևիրից, Գյանջայից, Գյոյչայից, Աղջաբեդիից, Խուդաթից և Սումգայիթից ժամանած պարային կոլեկտիվներ: Միջոցառմանը հրավիրված մասնագետները կընտրեն լավագույններին իրենց կատեգորիաներում:
Ժյուրիի կազմում կլինեն «Ջանգի» պետական պարային անսամբլի գլխավոր խորեոգրաֆ Ֆարհադ Ալիևը, պարող, դերասան Խայալ Քերիմբեյլին, Ադրբեջանի չերլիդինգի ֆեդերացիայի մարզիչ և դատավոր Ուլվիա Ալիզադեն: Պարերը կգնահատվեն 10-բալանոց համակարգով:
Քաղաքի բոլոր բնակիչները, ինչպես նաև Լաչինում հանգստյան օրերն անցկացնող զբոսաշրջիկները հրավիրված են միջոցառմանը, որը կազմակերպվելու է՝ «Ժամանակակից արվեստի և պարի խմբեր» ԲԲԸ-ի, Բաքու քաղաքի բարեկարգման ծառայության, «Յուրդ» արվեստի պատկերասրահի և «Դեկոր Գալերի Բաքի»-ի կողմից:

• В Лачине пройдет «Танец Победы в Карабахе»
В Лачине пройдет танцевальный фестиваль-конкурс среди молодежи и детей под названием «Танец Победы в Карабахе». Фестиваль и конкурс, являющийся культурным проектом Службы благоустройства города Баку, пройдет в Сейрангахе Лачинского района.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, фестиваль будет организован 27 июля. В нем примут участие до 300 гостей, в том числе танцевальные коллективы из Баку, Нахчывана, Шеки, Имишли, Мингячевира, Гянджи, Гёйчая, Агджабеди, Худата и Сумгайыта. Приглашенные на мероприятие специалисты выберут лучших в своих категориях.
В состав жюри войдут главный хореограф Государственного ансамбля танца «Джанги» Фархад Алиев, танцор, актер Хаял Керимбейли, тренер и судья Федерации черлидинга Азербайджана Ульвия Ализаде. Танцы будут оцениваться по 10-балльной системе.