15 Հուլիս 2025 - 17:11
Նովոսիբիրսկի «Գլոբուս» ակադեմիական երիտասարդական թատրոնում՝ Ադրբեջանի պետական ակադեմիական ռուսական դրամատիկական թատրոնի ներկայացումների ցուցադրումները չեղարկվել են։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին տեղեկատվությունը տարածել է ռուսական թատրոնի մամուլի ծառայությունը։
«Չեղարկվել են Ադրբեջանի պետական ակադեմիական ռուսական դրամատիկական թատրոնի՝ «Մեծ շրջագայություններ» դաշնային ծրագրի շրջանակներում կայանալիք ներկայացումները: Մասնավորապես, չեղարկվել են՝ «Պարոն Ջորդանը, գիտնական բուսաբանը և դերվիշ մաստալիշահը, հայտնի կախարդը» և «Համլետ» ներկայացումները, որոնք պետք է տեղի ունենային համապատասխանաբար սեպտեմբերի 28-ին և 29-ին», - նշել են թատրոնում:
Նշենք, որ շրջագայությունները չեղարկվել են Ադրբեջանի մշակույթի նախարարության այս տարվա հունիսի 29-ի որոշման համաձայն։ Դրա համաձայն՝ «հաշվի առնելով Եկատերինբուրգում Ռուսաստանի իրավապահ մարմինների կողմից էթնիկ հողի վրա ադրբեջանցիների նկատմամբ կատարված ցուցադրական, նպատակային և դատական չեղարկումներով սպանություններն ու բռնության ակտերը, ինչպես նաև հաշվի առնելով, որ նման դեպքերը վերջերս ստացել են համակարգային բնույթ, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի միջև բոլոր մշակութային միջոցառումները, այդ թվում՝ համերգները, փառատոները, ներկայացումները, ցուցահանդեսները և այլն, չեղարկվում են»։

• В России отменены гастроли азербайджанского театра
Показы спектаклей Азербайджанского государственного академического русского драматического театра в Новосибирском академическом молодежном театре Глобус отменены.
Как сообщает Armenia.Az, информацию об этом распространила пресс-служба российского театра.
«Показы спектаклей Азербайджанского государственного академического русского драматического театра в рамках федеральной программы «Большие гастроли» отменены. В частности, отменены показы спектаклей «Мусье Жордан, ученый-ботаник, и дервиш Масталишах, знаменитый колдун» и «Гамлет», которые должны были состояться, соответственно, 28 и 29 сентября», - отметили в театре.
Отметим, что гастроли отменены в соответствии с решением Министерства культуры Азербайджана от 29 июня этого года. В соответствии с ним, «принимая во внимание демонстративные целенаправленные и внесудебные убийства и акты насилия, совершенные правоохранительными органами России против азербайджанцев по этническому признаку в Екатеринбурге, а также учитывая, что в последнее время подобные случаи приобрели систематический характер, отменяются все культурные мероприятия между Азербайджаном и Россией, в том числе концерты, фестивали, спектакли, выставки и другие».