• Ադրբեջանը Փարիզում մասնակցում է՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության կոմիտեի նստաշրջանին
Ադրբեջանը Փարիզում։մասնակցում է՝ ՄԱԿ-ի գիտության, կրթության և մշակույթի մասնագիտացված գործակալության՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության կոմիտեի 47-րդ նստաշրջանին
Այս մասին հաղորդում է Report-ը՝ հղում անելով Զբոսաշրջության պետական գործակալությանը։
Տեղեկատվության համաձայն, մինչև հուլիսի 16-ը շարունակվող նստաշրջանում Ադրբեջանը ներկայացված է՝ գործակալության արգելոցների վարչության կենտրոնի պատվիրակությամբ։
Նիստում լսվել և հաստատվել ԵՆ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության ցանկում ընդգրկված երկու վայրերի՝ «Շեքիի պատմական կենտրոնը Խանի պալատով» և «Խընալըղի մշակութային լանդշաֆտը և քոչվորական ուղին» պաշտպանության վիճակի վերաբերյալ պարբերական զեկույցները։
Նստաշրջանի շրջանակներում անցկացվել է քոչվորական ժառանգությանը («Transhumance») նվիրված զուգահեռ միջոցառում, որը կազմակերպվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մշակութային ժառանգության հարցերով խորհրդատվական մարմնի՝ ԻԿՈՄՈՍ-ի կողմից։

12 Июля 2025 - 11:51
Азербайджан принимает участие в 47-й сессии Комитета всемирного наследия специализированного учреждения Организации Объединенных Наций по вопросам науки, образования и культуры — ЮНЕСКО в Париже.
Согласно информации, на сессии, которая продлится до 16 июля, Азербайджан представляет делегация Центра управления заповедниками Агентства.
На сессии были заслушаны и одобрены периодические отчеты о состоянии охраны двух объектов, включенных в Список всемирного наследия ЮНЕСКО от Азербайджана — «Исторический центр города Шеки вместе с Ханским дворцом» и «Культурный ландшафт Хыналыга и Кочевого пути».
В рамках сессии состоялось параллельное мероприятие, посвященное кочевому наследию («Transhumance»), организованное ИКОМОС — консультативным органом ЮНЕСКО по вопросам культурного наследия.