11 Հունիսի 2025 - 11:34
Ուզբեկստանի մայրաքաղաք Տաշքենդը գնալով ավելի մեծ ժողովրդականություն է վայելում Ադրբեջանից եկող զբոսաշրջիկների շրջանում, ամեն տարի քաղաքը շուրջ 10,000 ադրբեջանցի հյուրեր է ընդունում:
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այս մասին Տաշքենդի հոքիմի տեղակալ Շարոֆ Ռահմանովը հայտարարել է՝ Տաշքենդի IV միջազգային ներդրումային ֆորումի շրջանակներում անցկացվող՝ «Ադրբեջան-Ուզբեկստան. տնտեսական գործընկերության վեկտոր» թեմայով պանելային նիստում։
Նրա խոսքով՝ երկկողմ առևտրատնտեսական հարաբերությունները զարգանում են. Տաշքենդում գործում է մոտ 200 ձեռնարկություն՝ ադրբեջանական կապիտալի մասնակցությամբ։
«Մեր ձեռնարկությունների գրեթե նույն քանակն էլ գրանցված է Բաքվում։ Այսօր մեր ապրանքաշրջանառությունը կազմում է մոտ 150 միլիոն դոլար։ Համագործակցության հատուկ ոլորտ է զբոսաշրջությունը։ Ամեն տարի Տաշքենդ է այցելում մոտ 10 հազար ադրբեջանցի զբոսաշրջիկ։ Մեր զբոսաշրջիկների գրեթե նույն քանակն էլ այցելում է Ադրբեջան», - ասել է նա։
Հոքիմի տեղակալը հավելել է, որ երկրների միջև համագործակցություն կա նաև հյուրանոցային բիզնեսում։ մասնավորապես, Տաշքենդում կառուցվում է 300 միլիոն դոլար արժողությամբ հյուրանոց, որի շինարարությունն իրականացնում է ադրբեջանական ընկերությունը։
Շարոֆ Ռահմանովը ընդգծել է նաև, որ կա պայմանավորվածություն՝ Բաքվում Ուզբեկստանի և Տաշքենդում Ադրբեջանի ազգային կենտրոնների կառուցման վերաբերյալ։

• Рахманов: Азербайджанская компания строит в Ташкенте гостиницу за 300 млн долларов
Ташкент, столица Узбекистана, пользуется растущей популярностью среди туристов из Азербайджана — ежегодно город принимает около 10 тысяч азербайджанских гостей.
Как передает Report, об этом заместитель хокима Ташкента Шароф Рахманов заявил на панельной сессии «Азербайджан — Узбекистан: вектор экономического партнерства», проходящей в рамках IV Ташкентского международного инвестиционного форума.
По его словам, двусторонние торгово-экономические отношения развиваются — в Ташкенте функционируют порядка 200 предприятий с участием азербайджанского капитала.
«Почти такое же количество наших предприятий зарегистрировано в Баку. На сегодняшний день наш товарооборот составляет порядка $150 млн. Особая сфера сотрудничества — туризм. Ежегодно Ташкент посещают порядка 10 тысяч азербайджанских туристов. Почти такое же количество наших туристов посещает Азербайджан», — сказал он.
Заместитель хокима добавил, что между странами существует и сотрудничество в сфере гостиничного бизнеса, в частности в Ташкенте строится гостиница стоимостью уже $300 млн, строительство которого осуществляет азербайджанская компания.
Шароф Рахманов также подчеркнул, что имеется договоренность о строительстве национальных центров Узбекистана в Баку и Азербайджана в Ташкенте.
«Предприниматели двух стран будут задействованы в реализации этих проектов. Уверены, что эти центры станут символами наших стран и будут включать парковые зоны, торгово-развлекательные комплексы и жилые пространства», — добавил он.