• Էլնուր Շահհուսեյնովը Սիրիա ադրբեջանական գազի մատակարարումների մեկնարկի մասին
Թուրքիայի տարածքով ադրբեջանական բնական գազի մատակարարումների մեկնարկը Սիրիա, որը նախատեսված է օգոստոսի 2-ին, պատմական իրադարձություն է, որին երկու բարեկամ ժողովուրդները անհամբեր սպասում են։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այս մասին սիրիական SANA գործակալությանը ասել է Դամասկոսում Ադրբեջանի դեսպանատան գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Էլնուր Շահhուսեյնովը։
Դիվանագետի խոսքով՝ մատակարարումների վերաբերյալ համաձայնագիրը Ադրբեջանի և Սիրիայի նախագահներ Իլհամ Ալիևի և Ահմադ աշ-Շարաայի միջև հուլիսի 12-ին Բաքվում տեղի ունեցած հանդիպման արդյունքն է, որը տեղի է ունեցել Սիրիայի առաջնորդի պաշտոնական այցի շրջանակներում։
«Սա կարևոր իրադարձություն է, որը կամրապնդի երկու երկրների միջև ռազմավարական համագործակցությունը», - ընդգծել է Հուսեյնովը։

31 Июля 2025 - 09:14
Начало поставок азербайджанского природного газа в Сирию через территорию Турции, запланированное на 2 августа, является историческим событием, которого с нетерпением ждут два дружественных народа.
Как сообщает Report, об этом сирийскому агентству SANA рассказал временный поверенный в делах посольства Азербайджана в Дамаске Эльнур Шахгусейнов.
По словам дипломата, соглашение о поставках стало результатом встречи президентов Азербайджана и Сирии - Ильхама Алиева и Ахмада аш-Шараа, состоявшейся в Баку 12 июля в рамках официального визита сирийского лидера.
«Это важное событие, который усилит стратегическое сотрудничество между двумя странами», - подчеркнул Гусейнов.