• SOCAR-ը՝ երկրորդ եռամսյակում գազի և նավթի արդյունահանման մասին
Ադրբեջանի պետական նավթագազային ընկերությունը (SOCAR) այս տարվա երկրորդ եռամսյակի արդյունքներով՝ ընկերության կողմից անկախ կամ որպես հիմնական բաժնետեր շահագործվող հանքավայրերից արդյունահանել է 1,97 միլիարդ խորանարդ մետր գազ, ինչը 8,5%-ով ավելի է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին հայտնել է SOCAR-ը։
«Ընդհանուր առմամբ, երկրում գազի արդյունահանումը 2024 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է մոտ 1.4%-ով՝ հասնելով 12.692 միլիարդ խորանարդ մետրի», - նշվում է տեղեկատվության մեջ։
Բնական գազի արտահանումը երկրորդ եռամսյակում կազմել է 6,166 միլիարդ խորանարդ մետր (0,7% անկում), իսկ սպառումը՝ 2,4 միլիարդ խորանարդ մետր (6% աճ): Միաժամանակ, նավթի արդյունահանման ծավալը կազմել է 1,769 միլիոն տոննա (5,7% անկում):
Ընդհանուր առմամբ, Ադրբեջանում արդյունահանվել է 6.8 միլիոն տոննա հում նավթ (4.9%-ի անկում): «Հաշվետու ժամանակահատվածում SOCAR-ի նավթի արտահանման ծավալը արտաքին շուկաներ աննշան աճել է՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ (+0,1%) և կազմել է մոտ 4,2 միլիոն տոննա։

• SOCAR о добыче газа и нефти за второй квартал
Государственная нефтегазовая компания Азербайджана (SOCAR) по итогам второго квартала текущего года на месторождениях, эксплуатируемых компанией самостоятельно или в качестве основного акционера, добыла 1,97 млрд кубометров газа, что на 8,5% больше аналогичного периода прошлого года.
Как передает Armenia.Az, об этом сообщает SOCAR.
«В целом, добыча газа в стране увеличилась примерно на 1,4% по сравнению с аналогичным периодом 2024 года, достигнув 12,692 млрд кубометров», - отмечается в информации.
Экспорт природного газа за второй квартал составил 6,166 млрд кубометра (спад на 0,7%), а потребление — 2,4 млрд кубометра (рост на 6%). Вместе с тем, объем добычи нефти составил 1,769 млн тонн (спад на 5,7%).
В целом, по Азербайджану добыто 6,8 млн тонн сырой нефти (спад на 4,9%).«За отчетный период объем экспорта нефти SOCAR на внешние рынки незначительно увеличился по сравнению с аналогичным периодом прошлого года (+0,1%) и составил около 4,2 млн тонн.
Сюда входят объемы нефти, добытой компанией собственными силами, а также доли прибыли государства и SOCAR от нефти, добытой международными консорциумами, работающими в нашей стране», - отмечается в сообщении.