• Հիքմեթ Հաջիև. Ականները շարունակում են վտանգ ներկայացնել
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին գրել է Ադրբեջանի նախագահի օգնական, նախագահի աշխատակազմի արտաքին քաղաքականության բաժնի ղեկավար Հիքմեթ Հաջիևը Х սոցիալական ցանցի իր էջում:
«Այս անգամ Քելբաջարի լեռներում շունը դարձավ հակահետևակային ականի զոհ, որը օկուպացիայի ժամանակ տեղադրվել էր Հայաստանի կողմից։ Բարեբախտաբար, Ադրբեջանի ռազմական բժիշկների արագ միջամտությունը փրկեց նրա կյանքը», - նշել է Հիքմեթ Հաջիևը։
Նա հավելել է, որ 2020 թվականից ի վեր ավելի քան 400 ադրբեջանցի քաղաքացիական անձիք և զինվորականներ դարձել են Հայաստանի կողմից տեղադրված ականների զոհ։ «Բացի այդ, տարիներ շարունակ հողի տակ մնացած ականները առաջացնում են հողի էրոզիա և ոչնչացնում տեղական բուսականությունը», - ընդգծել է նախագահի օգնականը։

• Хикмет Гаджиев: Мины продолжают представлять опасность
Как передает Armenia.Az, об этом написал помощник президента Азербайджана - заведующий отделом по вопросам внешней политики Администрации президента Хикмет Гаджиев на своей странице в соцсети Х.
«На этот раз в горах Кяльбаджара собака стала жертвой противопехотной мины, установленной Арменией в период оккупации. К счастью, оперативное вмешательство азербайджанских военных медиков спасло ей жизнь», - отметил Х.Гаджиев.
Он добавил, что с 2020 года жертвами установленных Арменией мин стали более 400 азербайджанских гражданских лиц и военных. «Кроме того, оставаясь погребенными под землей годами, мины вызывают эрозию почвы и уничтожают местную растительность», - подчеркнул помощник президента.