30 Հուլիս 2025 - 17:58
2025 թվականի հուլիսի 1-ի դրությամբ, Վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկից (ՎԶՄԲ, Համաշխարհային բանկի խմբի մաս) «Ադրբեջանում տարածաշրջանային հաղորդակցությունների զարգացում» նախագծի շրջանակներում տրամադրված՝ վարկի վերաբերյալ հիմնական միջոցների ծավալը կազմել է 63.1 միլիոն դոլար, որը համարժեք է վարկի ընդհանուր գումարի 97.08%-ին։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը՝ հղում անելով Համաշխարհային բանկի զեկույցին, 2021 թվականի դեկտեմբերին ուժի մեջ մտած նախագծի ընդհանուր արժեքը կազմում է 96 միլիոն դոլար, որից 65 միլիոն դոլարը տրամադրվել է ՎԶՄԲ վարկի տեսքով։
Նախագիծը նպատակ ունի ստեղծել անվտանգ, արդյունավետ և կլիմայական պայմաններին դիմացկուն տրանսպորտային կապեր, ինչպես նաև բարելավել Սալյան-Բիլասուվար մայրուղու (M3 - Ալաթ-Աստարա մայրուղի) երկայնքով կապը և շուկաներին հասանելիությունը։ Իրականացման ավարտը նախատեսված է 2026 թվականի մարտի 31-ին։
«Նախագծի արդյունավետ իրականացման շնորհիվ հնարավոր եղավ խնայել՝ միջանցքի երկայնքով լրացուցիչ ենթակառուցվածքների վերակառուցման համար օգտագործված միջոցների մի մասը։ «Ճանապարհային կապ» բաղադրիչի շրջանակներում ավարտվել են բոլոր շինարարական աշխատանքները, այդ թվում՝ ընդլայնված շրջանակը։ Ընդհանուր առմամբ, վերակառուցվել է 67.35 կմ ճանապարհ, վերանորոգվել և ասֆալտապատվել է 2.53 կմ, տեղադրվել է 1.3 կմ նոր ծածկույթ և կառուցվել է 10 կամուրջ», - նշում է ՀԲ-ն։
2025 թվականի հունիսին Ադրբեջանի կառավարությունը դիմել է բանկին՝ վերաբաշխել մնացած 2.3 միլիոն դոլարը նախագծի վարկային բաղադրիչի շրջանակներում՝ Լենքորանի և Մասալլիի շրջաններում երկու կամուրջների վերակառուցման համար։ Աշխատանքները նախատեսվում է ավարտել 6-7 ամսվա ընթացքում, այսինքն՝ նախագծի պաշտոնական ավարտից առաջ։

30 Июля 2025 - 17:16
По состоянию на 1 июля 2025 года объем освоенных средств по кредиту Международного банка реконструкции и развития (МБРР, входит в Группу Всемирного банка) в рамках проекта «Развитие региональных коммуникаций в Азербайджане» составил 63,1 млн долларов США, что эквивалентно 97,08% от общей суммы кредита.
Как сообщает Report со ссылкой на отчет Всемирного банка, общая стоимость проекта, вступившего в силу в декабре 2021 года, составляет 96 млн долларов США, из которых 65 млн долларов США предоставлены в виде кредита МБРР.
Проект направлен на создание безопасного, эффективного и устойчивого к климатическим изменениям транспортного сообщения, а также на улучшение связности и доступа к рынкам вдоль автодороги Сальян-Билясувар (магистрали М3 — Алят-Астара). Окончание реализации намечено на 31 марта 2026 года.
«Благодаря эффективной реализации проекта удалось сэкономить часть средств, которые были направлены на реконструкцию дополнительной инфраструктуры вдоль коридора. В рамках компонента «Дорожная связность» все строительные работы, включая расширенный объем, завершены. В целом реконструировано 67,35 км дорог, отремонтировано и заасфальтировано 2,53 км, уложено 1,3 км нового износного слоя, построено 10 мостов», — отмечает ВБ.
В июне 2025 года правительство Азербайджана обратилось к банку с просьбой перераспределить оставшиеся в рамках кредитного компонента проекта 2,3 млн долларов на реконструкцию двух мостов в Лянкяранском и Масаллинском районах. Работы планируется завершить в течение 6-7 месяцев, то есть до официального завершения проекта.