• Ադրբեջանը Մալայզիայի հետ կիսվել է ականային սպառնալիքի դեմ պայքարի փորձով
Մալայզիայի մայրաքաղաք Կուալա Լումպուրում տեղի է ունեցել՝ «Ականներից ազատ աշխարհ՝ Ադրբեջանի օրինակը» խորագրով միջազգային սեմինար, որը կազմակերպվել է Մալայզիայի մարդու իրավունքների հանձնաժողովի (SUHAKAM) և Մալայզիայում Ադրբեջանի դեսպանատան կողմից։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են Ադրբեջանի Հանրապետության օմբուդսմենի մամուլի ծառայությունից, սեմինարում ելույթ է ունեցել՝ օմբուդսմենի գրասենյակի ղեկավար Այդըն Սաֆիխանլըն և «Ականային գործոնի ազդեցությունը մարդու իրավունքների վրա» վերնագրով զեկույց է ներկայացրել:
Նա պատմել է այս խնդրի մասին՝ միջազգային մարդասիրական իրավունքի և միջազգային իրավական նորմերի տեսանկյունից՝ նշելով ականների մեծ վտանգը ոչ միայն ռազմական գործողությունների ժամանակ, այլև պատերազմից հետո՝ քաղաքացիական բնակչության համար։ Սա կոպտորեն խախտում է մարդկանց իրավունքները, սպառնում է նրանց կյանքին և առողջությանը, վնասում է շրջակա միջավայրին և այլն։
Պատմվել է Ադրբեջանի տարածքի հայկական ականներից մաքրելուն, ականներից տուժածների իրավունքների պաշտպանությանը, ազատագրված հողերի վերականգնմանը, Հայաստանի ականային ահաբեկչության և այլնի մասին։

• Азербайджан поделился с Малайзией опытом борьбы с минной угрозой
В столице Малайзии, Куала – Лумпуре, состоялся международный семинар «Мир, свободный от мин – пример Азербайджана», организованный малазийской комиссией по правам человека (SUHAKAM) и посольством Азербайджана в Мамайзии.
Как сообщили Armenia.Az в пресс-службе омбудсмена АР, на семинаре выступил глава Аппарата омбудсмена Айдын Сафиханлы, представивший доклад «Влияние минного фактора на права человека».
Он рассказал о данной проблеме с точки зрения международного гуманитарного права и международных правовых норм, отметив большую опасность мин не только во время военных действий, но и после войны, для гражданского населения. Это грубо нарушает права людей, угрожает их жизни и здоровью, вредит окружающей среде и т.д.
Было рассказано об очистке территории Азербайджана от армянских мин, защите прав пострадавших от мин, восстановлении освобождённых земель, минном терроре Армении и т.д.