• Ֆադիլա. Սիրիան տեխնիկապես պատրաստ է ադրբեջանական գազ ստանալուն
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այս մասին հայտարարել է՝ Սիրիայի էլեկտրաէներգիայի արտադրության պետական կորպորացիայի գլխավոր տնօրեն Մուհամմադ Ֆադիլան։
Նրա խոսքով՝ էլեկտրակայանները տեխնիկապես պատրաստ են ադրբեջանական գազ ընդունել՝ գազափոխադրման ցանցերի սպասարկման աշխատանքներն ավարտելուց և 20 կիլոմետր երկարությամբ Քիլիս-Հալեպ գազատարով թուրքական կողմին միանալուց հետո։
Ֆադիլան նշել է, որ այս նախագիծը նպատակ ունի ոչ միայն բարելավել՝ Սիրիայում էլեկտրաէներգիայի մատակարարման իրավիճակը, այլև կրում է կարևոր ռազմավարական, տնտեսական և մարդասիրական ասպեկտներ՝ երկրի վերականգնման և կայունության ամրապնդման ջանքերի համատեքստում։
Իր հերթին, էլեկտրաէներգիայի փոխանցման և բաշխման պետական կորպորացիայի գլխավոր տնօրեն Խալեդ Աբու Դեյը ակնկալում է, որ նախագծի իրականացումը հնարավորություն կստեղծի՝ Սիրիայի տարբեր նահանգներում էլեկտրաէներգիայի մատակարարման ժամերի քանակը ավելացնել մինչև օրական մոտավորապես 10 ժամ՝ սկսած հաջորդ շաբաթ օրվանից։

• Фадила: Сирия технически готова к приему азербайджанского газа
Как передает Report, об этом заявил генеральный директор Государственной корпорации по производству электроэнергии Сирии Мухаммад Фадила.
По его словам, электростанции технически готовы к приему азербайджанского газа после завершения работ по обслуживанию газотранспортных сетей и подключения к турецкой стороне через газопровод Килис – Алеппо длиной 20 километров.
Фадила отметил, что данный проект направлен не только на улучшение ситуации с электроснабжением в Сирии, но и несет важные стратегические, экономические и гуманитарные аспекты в контексте усилий по восстановлению страны и укреплению стабильности.
Генеральный директор Государственной корпорации по передаче и распределению электроэнергии Халед Абу Дей, в свою очередь, ожидает, что реализация проекта позволит увеличить количество часов подачи электроэнергии в различных сирийских провинциях примерно до 10 часов в сутки, начиная с ближайшей субботы.
По данным сирийского Минэнерго, в рамках соглашения планируется ежедневная поставка около 3,4 млн кубометров газа из Азербайджана, предназначенного для работы газовых электростанций. Это позволит увеличить объем вырабатываемой электроэнергии на 700–900 мегаватт.