ՓակելՅՈՒՆԻՍԵՖ-ը փուլ առ փուլ կադարեցնի իր գործունեությունը Ադրբեջանում. Ժամկետներ
ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի Ադրբեջանական գրասենյակը (UNICEF Azerbaijan) կդադարեցնի իր գործունեությունը 2025 թվականի սեպտեմբերի 3-ից սկսած։
Այս մասին Report-ին ասել է ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի հաղորդակցության տարածաշրջանային ղեկավար Իրինա Մազուրը։
«ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի գործունեությունը Ադրբեջանում փուլ առ փուլ կդադարեցվի 2025 թվականի սեպտեմբերի 3-ից սկսած։ ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ը կշարունակի համագործակցել Ադրբեջանում գտնվող գործընկերների հետ իր տարածաշրջանային գրասենյակի և գլխավոր գրասենյակի միջոցով», - նշել է նա։
Հիշեցնենք, որ մարտի 3-ին Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը՝ ՄԱԿ-ի Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի համակարգող գրասենյակի տարածաշրջանային տնօրեն Գվի-Յեոպ Սոնի հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել էր, որ ՄԱԿ-ի որոշ կառույցների հետ հետագա գործընկերությունը կշարունակվի նախագծային համագործակցության մեխանիզմի միջոցով՝ ազգային առաջնահերթություններին համապատասխան։
Նաև ընդգծվել է, որ ՄԱԿ-ի որոշ կառույցների հետ ապագա համագործակցությունը կիրականացվի անմիջապես նրանց գլխավոր գրասենյակների միջոցով։
Այսօր ավելի վաղ Բայրամովն ընդունել է Ադրբեջանում ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի ներկայացուցիչ Սաջա Ֆարուկ Աբդուլլահին՝ նրա դիվանագիտական առաքելության ավարտի կապակցությամբ։

• UNICEF поэтапно завершит работу в Азербайджане: СРОКИ
Представительство UNICEF в Азербайджане будет поэтапно прекращать свою деятельность, начиная с 3 сентября 2025 года.
Об этом Report сообщила Ирина Мазур, региональный руководитель Управления коммуникаций UNICEF по Европе и Центральной Азии.
«Деятельность UNICEF в Азербайджане будет поэтапно прекращена, начиная с 3 сентября 2025 года. UNICEF продолжит сотрудничество с партнерами в Азербайджане через свой региональный офис и штаб-квартиру», — отметила она.
Напомним, что 3 марта глава МИД Азербайджана Джейхун Байрамов в рамках встречи с региональным директором Координационного офиса ООН по Европе и Центральной Азии Гви-Йеоп Соном заявил, что дальнейшее партнерство с некоторыми структурами ООН будет продолжено через механизм проектного сотрудничества в соответствии с национальными приоритетами.
Также было подчеркнуто, что будущее сотрудничество с некоторыми структурами ООН будет осуществляться напрямую через их штаб-квартиры.
Ранее сегодня Байрамов принял представителя UNICEF в Азербайджане Саджу Фарук Абдулла в связи с завершением ее дипломатической миссии.