• Լու Մեյ. Չինաստանը պատրաստ է աշխատել Ադրբեջանի հետ՝ կարևոր համաձայնագրերը կյանքի կոչելու համար
Չինաստանը և Ադրբեջանը լավ բարեկամներ և հուսալի գործընկերներ են։ Երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր 33 տարվա ընթացքում մեր կապերը զարգացել են ներդաշնակ և կայուն, տարբեր ոլորտներում արդյունավետ համագործակցությունը հզոր ազդակ է հաղորդել մեր պետությունների զարգացմանն ու վերածննդին, իրական օգուտներ է բերել մեր ժողովուրդներին։
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանում Չինաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Լու Մեյը՝ Չինաստանի Ժողովրդա-ազատագրական բանակի հիմնադրման 98-ամյակի կապակցությամբ Բաքվում կայացած պաշտոնական ընդունելության ժամանակ։
«Այս տարվա ապրիլին, նախագահ Իլհամ Ալիևի Չինաստան կատարած երրորդ պետական այցի ընթացքում, պետությունների ղեկավարներ Սի Ծինպինը և Իլհամ Ալիևը ստորագրել են համապարփակ ռազմավարական գործընկերության հաստատման վերաբերյալ համատեղ հայտարարություն։ Սա նոր պատմական էջ է բացել չին-ադրբեջանական հարաբերություններում։ Չինաստանը պատրաստ է աշխատել Ադրբեջանի հետ՝ մեր առաջնորդների կողմից ձեռք բերված կարևոր պայմանավորվածությունները կյանքի կոչելու և մեր ժողովուրդների բարօրության համար փոխշահավետ համագործակցություն զարգացնելու համար», - ընդգծել է Լու Մեյը։

• Лу Мэй: Китай готов совместно с Азербайджаном работать над реализацией важных договоренностей
Китай и Азербайджан — добрые друзья и надежные партнеры. За 33 года со дня установления дипломатических отношений между двумя странами наши связи развивались гармонично и стабильно, эффективное сотрудничество в различных сферах придало мощный импульс развитию и возрождению наших государств, принесло реальную пользу нашим народам.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом заявила чрезвычайный и полномочный посол Китая в Азербайджане Лу Мэй на официальном приеме, состоявшемся в Баку по случаю 98-й годовщины создания Народно-освободительной армии Китая.
«В апреле этого года во время третьего государственного визита Президента Ильхама Алиева в Китай главы государств Си Цзиньпин и Президент Азербайджана подписали Совместное заявление об установлении отношений всестороннего стратегического партнерства. Это открыло новую историческую страницу в китайско-азербайджанских связях. Китай готов совместно с Азербайджаном работать над реализацией важных договоренностей, достигнутых нашими лидерами, и развитием взаимовыгодного сотрудничества ради благосостояния наших народов», — подчеркнула Лу Мэй.