31 Հուլիս 2025 - 20:33
Ադրբեջանի լրագրողական ցանցը սկսել է վավերագրական ֆիլմի նկարահանումները, որը աշխարհին կպատմի՝ 44-օրյա Հայրենական պատերազմում պատմական հաղթանակից հետո Ղարաբաղի և Արևելյան Զանգեզուրի վերածննդի մասին։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, նախագծի հիմնական նպատակն է՝ ստեղծել լիարժեք վավերագրական պատմություն, որը կարտացոլի ազատագրված տարածքներում աննախադեպ վերականգնման և շինարարական աշխատանքները, ինչպես նաև նախկին հարկադիր վերաբնակների հայրենի հողեր «Մեծ վերադարձի» գործընթացը։
Նկարահանող խումբն արդեն նկարահանումներ է անցկացրել Աղդամում, Շուշայում, Խոջալիում և Խանքենդիում։ Առաջիկա օրերին նկարահանումներ կիրականացվեն նաև Ջաբրայիլի, Ֆիզուլիի, Լաչինի, Քելբեջարի և Զանգիլանի շրջաններում։
Նշենք, որ նախագիծը հաղթող է դարձել՝ Ադրբեջանի Հանրապետության ոչ կառավարական կազմակերպություններին պետական աջակցության գործակալության կողմից՝ 2025 թվականի համար հայտարարված միջին չափի դրամաշնորհների մրցույթում։

31 Июля 2025 - 20:33
Сеть журналистов Азербайджана приступила к съемкам документального фильма, который расскажет миру о возрождении Карабаха и Восточного Зангезура после исторической победы в 44-дневной Отечественной войне.
Как сообщает Report, основная цель проекта — создание полномасштабного документального повествования, отражающего беспрецедентные восстановительные и строительные работы на освобожденных территориях, а также процесс «Великого возвращения» бывших вынужденных переселенцев на родные земли.
Съемочная группа уже провела съемки в Агдаме, Шуше, Ходжалы и Ханкенди. В ближайшие дни съемки также пройдут в Джебраильском, Физулинском, Лачинском, Кяльбаджарском и Зангиланском районах.
Стоит отметить, что проект стал победителем конкурса средних грантов, объявленного Агентством государственной поддержки неправительственных организаций Азербайджанской Республики на 2025 год.