11 Հունիսի 2025 - 09:14
Անկարայում գտնվող Ադրբեջանի մշակութային կենտրոնը՝ Ադրբեջանի մասին գրքերի հարուստ հավաքածու է նվիրել Թուրքիայի նախագահական ազգային գրադարանին։
AZERTAC-ի տվյալներով՝ հավաքածուն ներառում է Ադրբեջանական մշակույթի նախարարության կողմից ուղարկված՝ երկրի պետականության, պատմության, մշակույթի և նվաճումների մասին հրատարակություններ, ինչպես նաև մեր հայրենիքի մասին գրքեր, որոնք թարգմանվել են թուրքերեն և հրատարակվել են Ադրբեջանական մշակութային կենտրոնի նախագծի համաձայն։
Ադրբեջանական մշակութային կենտրոնից հայտնել են, որ Թուրքիայի ամենամեծ գրադարաններից մեկում՝ Ազգային գրադարանում, արդեն ձևավորել է Ադրբեջանի մասին գրականության հարույտ ֆոնդ։ Ապագայում նախատեսվում է շարունակել այս ուղղությամբ նախագծերը տարածաշրջանի ամենամեծ տեղեկատվական կենտրոնի՝ գրքերի պահապանի հետ։
Նշենք, որ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ արտասահմանում գտնվող Ադրբեջանական մշակութային կենտրոնները իրականացնում են՝ ազգային մշակույթի, պատմության, մայրենի լեզվի և դասական գրականության տարածմանն ուղղված նախագծեր, Ադրբեջանի մասին հրատարակություններ են նվիրաբերում առաջատար գրադարաններին, ինչպես նաև աշխատում են գրադարաններում ադրբեջանական ֆոնդեր ձևավորելու ուղղությամբ։

11 Июня 2025 - 09:14
Азербайджанский культурный центр в Анкаре подарил Президентской национальной библиотеке Турции богатую коллекцию книг об Азербайджане.
Как передает АЗЕРТАДЖ, в коллекцию вошли направленные Министерством культуры Азербайджана издания о государственности, истории, культуре и достижениях страны, а также книги о нашей родине, переведенные на турецкий язык и изданные по проекту Азербайджанского культурного центра.
В Азербайджанском культурном центре сообщили, что в одной из крупнейших библиотек Турции – Национальной библиотеке – уже сформирован солидный фонд литературы об Азербайджане. В будущем планируется продолжение проектов в этом направлении с крупнейшим информационным центром региона — хранителем книг.
Следует отметить, что при поддержке Министерства культуры Азербайджанские культурные центры за рубежом реализуют проекты, направленные на популяризацию национальной культуры, истории, родного языка и классической литературы, дарят ведущим библиотекам издания об Азербайджане, а также ведут работу по формированию азербайджанских фондов в библиотеках.