10 Հունիսի 2025 - 16:45
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Բաքվում մասնակցել է Պետական մաքսային կոմիտեի նոր վարչական շենքի բացմանը:
Պետական մաքսային կոմիտեի նախագահ Շահին Բաղիրովը Իլհամ Ալիևին տեղեկացրել է այստեղ ստեղծված պայմանների մասին։
Նշվել է, որ 25 հազար քառակուսի մետր ընդհանուր մակերեսով 18 հարկանի շենքում բոլոր պայմաններն են ստեղծվել Մաքսային պետական կոմիտեի կառուցվածքային ստորաբաժանումների աշխատակիցների արդյունավետ աշխատանքի համար։ Նոր վարչական շենքի նախագծման և մոնտաժային աշխատանքներում կիրառվել են ամենաժամանակակից տեխնոլոգիաները, և շենքի կառուցմանը մասնակցած բոլոր նախագծողները, ինժեներներն ու շինարարները Ադրբեջանի քաղաքացիներ են և տեղական համալսարանների շրջանավարտներ։
Բեռնատար տրանսպորտային միջոցների տեղաշարժը երկրի ողջ տարածքում հետևվում է էլեկտրոնային քարտեզի վրա, իրական ժամանակում մաքսային կետերի և Կասպից ծովում նավերի տեսահսկողություն է իրականացվում։ Շենքն ունի ՏՏ ենթակառուցվածք և ռիսկերի կառավարման համակարգ։

• Алиев на открытии нового административного здания ГТК в Баку
Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев принял участие в открытии нового административного здания Государственного таможенного комитета в Баку.
Председатель Госкомтаможни Шахин Багиров проинформировал Ильхама Алиева о созданных здесь условиях.
Было отмечено, что в 18-этажном здании общей площадью в 25 тысяч квадратных метров созданы все условия для эффективной работы сотрудников структурных подразделений ГТК. В проектно-монтажных работах нового административного здания использовались новейшие технологии, а все проектировщики, инженеры и строители, задействованные в возведении здания, являются гражданами Азербайджана и выпускниками отечественных вузов.
Движение грузовых транспортных средств по всей стране отслеживается на электронной карте, также обеспечено видеонаблюдение в режиме реального времени за таможенными постами и таможенным контролем за судами в Каспийском море. В здании работает IT-инфраструктура и система управления рисками на базе искусственного интеллекта, установлено специальное оборудование для выявления и предотвращения киберугроз. Внедренные информационно-коммуникационные технологии позволяют развивать спектр как существующих, так и будущих услуг.