10 Հունիսի 2025 - 11:47
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը՝ հղում անելով Ուկրաինայի նախագահի գրասենյակին, այս մասին հայտնել է երկրի առաջին տիկին Ելենա Զելենսկայան։
Նախաձեռնությունն իրականացվում է՝ համաշխարհային մշակութային հուշարձանների ուկրաինացման նախագծի շրջանակներում։ Նախագծի շնորհիվ աշխարհի 53 երկրներում արդեն թողարկվել է 102 ուկրաիներեն աուդիո ուղեցույց։
Նշվում է, որ Կասպից ծովի ափին՝ աշխարհի առաջին «Սուրախանը» տանկեր թանգարանում, այժմ հասանելի է ուկրաիներենով աուդիո շրջագայություն։
«Ուկրաինացիները, ովքեր մեկնում են Լյուքսեմբուրգ կամ Ադրբեջան, իրենց մայրենի լեզվով ինչ-որ բան կունենան տեսնելու և լսելու։ Հետևաբար, ավելի լավ է հասկանալ նոր երկրները։ Եվ գուցե նույնիսկ ձեր սեփական պատմությունը։ Որովհետև թանգարանները միավորում են աշխարհը՝ պատմելով այն մասին որը թանկ է բոլորի համար Սա է այն, ինչ մեր լեզուն անում է հիմա ուկրաինական աուդիո ուղեցույցների նախագծում», - ընդգծել է Ելենա Զելենսկայան։

• Елена Зеленская анонсировала украинский аудиогид в Азербайджане
Как передает Armenia.Az со ссылкой на Офис президента Украины, об этом сообщила первая леди страны Елена Зеленская.
Инициатива реализуется в рамках проекта по украинизации мировых культурных памятников. Благодаря проекту уже запущено 102 украиноязычных аудиогида в 53 странах мира.
Отмечается, что аудиоэкскурсия по-украински теперь доступна на побережье Каспийского моря – в первом в мире танкере-музее «Сураханы».
«Украинцам, которые отправятся в Люксембург или Азербайджан, будет что увидеть и услышать на родном языке. Следовательно, лучше понять новые страны. А может быть, и собственную историю. Потому что музеи объединяют мир, рассказывая о том, что важно для всех. Так сейчас делает и наш язык в проекте украинских аудиогидов», – подчеркнула Елена Зеленская