09 Հունիսի 2025 - 10:27
Պրահայում Ադրբեջանի Հանրապետության և Չեխիայի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունների միջև տեղի է ունեցել՝ քաղաքական խորհրդակցությունների հերթական նիստը։
Այս մասին հաղորդում է Armenia.Az-ը՝ հղում անելով Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությանը։
Ադրբեջանի Հանրապետության պատվիրակությունը գլխավորել է փոխարտգործնախարար Ֆարիզ Ռզաևը, իսկ Չեխիայի պատվիրակությունը՝ փոխարտգործնախարար Յան Մարյանը։
Խորհրդակցությունների ընթացքում տեղի է ունեցել մտքերի փոխանակում՝ երկու երկրների միջև քաղաքական հարաբերությունների զարգացման հեռանկարներիշ շուրջ, ընդգծվել է միջազգային միջոցառումների շրջանակներում փոխադարձ այցելությունների և շփումների կարևորությունը՝ մշտական քաղաքական երկխոսության խթանման համար։
Տնտեսական ոլորտում համագործակցության համատեքստում քննարկվել են՝ երկկողմ ապրանքաշրջանառության ավելացման, ինչպես նաև էներգետիկայի, տրանսպորտի և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտներում համատեղ նախագծերի իրագործման հնարավորությունները։ Բարձր է գնահատվել Ադրբեջանի ռազմավարական դերը կարևոր տրանսպորտային նախագծերում։

• Состоялись очередные политконсультации между МИД Азербайджана и Чехии
В Праге состоялось очередное заседание политических консультаций между министерствами иностранных дел Азербайджанской Республики и Чешской Республики.
Об этом сообщает Armenia.Az со ссылкой на МИД Азербайджана.
Делегацию Азербайджанской Республики возглавил заместитель министра иностранных дел Фариз Рзаев, а делегацию Чешской Республики — заместитель министра иностранных дел Ян Марьян.
В ходе консультаций состоялся обмен мнениями о перспективах развития политических отношений между двумя странами, подчеркнута важность взаимных визитов и контактов в рамках международных мероприятий для содействия постоянному политическому диалогу.
В контексте сотрудничества в экономической сфере были обсуждены возможности увеличения двустороннего товарооборота, а также реализации совместных проектов в таких областях, как энергетика, транспорт, высокие технологии. Была высоко оценена стратегическая роль Азербайджана в рамках важных транспортных проектов.