• Շարիֆը շնորհավորել է Ալիևին և ադրբեջանական ժողովրդին
Հունիսի 7-ին հեռախոսազրույց է տեղի ունեցել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Պակիստանի վարչապետ Մուհամմադ Շահբազ Շարիֆի միջև։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին ասվում է պետության ղեկավարի մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ։
Մուհամմադ Շահբազ Շարիֆը շնորհավորել է Իլհամ Ալիևին և ադրբեջանական ժողովրդին՝ Գուրբան բայրամի սուրբ տոնի կապակցությամբ, մեր պետությանը մաղթել է առաջընթաց և բարգավաճում։
Իլհամ Ալիևը, իր հերթին, շնորհավորել է Պակիստանին և Պակիստանի ժողովրդին՝ Գուրբան բայրամի տոնի կապակցությամբ, մաղթել երջանկություն, զարգացում և բարեկեցություն։
Իլհամ Ալիևը և Մուհամմադ Շահբազ Շարիֆը գոհունակությամբ հիշել են՝ Լաչինում երկկողմ ձևաչափով և Ադրբեջան-Թուրքիա-Պակիստան ձևաչափով կայացած հանդիպումները և նշել, որ այդ հանդիպումների շրջանակներում անցկացված քննարկումները նոր ազդակ են հաղորդել մեր երկրների միջև հարաբերությունների զարգացմանը։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում կողմերը մտքեր են փոխանակել՝՝ Ադրբեջանի և Պակիստանի միջև տնտեսության, էներգետիկայի, արդյունաբերության, գիտության, կրթության, զբոսաշրջության, ռազմական և այլ ոլորտներում երկկողմ համագործակցության հեռանկարների վերաբերյալ։

09 Июня 2025 - 08:35
7 июня состоялся телефонный разговор между президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и премьер-министром Пакистана Мухаммадом Шахбазом Шарифом.
Мухаммад Шахбаз Шариф поздравил Ильхама Алиева и азербайджанский народ со священным праздником Гурбан, пожелал нашему государству прогресса и процветания.
Ильхам Алиев, в свою очередь, поздравил Пакистан и пакистанский народ с праздником Гурбан, пожелал счастья, развития и благополучия.
Ильхам Алиев и Мухаммад Шахбаз Шариф с удовлетворением вспомнили недавние встречи в Лачине в двустороннем формате и в формате Азербайджан-Турция-Пакистан, отметили, что проведенные в рамках этих встреч обсуждения придали новый импульс развитию связей между нашими странами.
В ходе телефонного разговора стороны обменялись мнениями о перспективах двустороннего сотрудничества между Азербайджаном и Пакистаном в сферах экономики, энергетики, промышленности, науки, образования, туризма, в военной области и других направлениях.
Была отмечена значимость предстоящего летом этого года саммита Организации экономического сотрудничества, который пройдет в Ханкенди, выражена надежда на то, что это мероприятие послужит укреплению отношений между странами-участницами.