06 Հունիսի 2025 - 09:40
Կրոնական զոհաբերությունը կապված է Իբրահիմ մարգարեի հետ: Ըստ Ղուրանի՝ Իբրահիմ մարգարեն պատրաստ է եղել հանուն Ալլահի զոհաբերել իր որդուն՝ Իսմաիլին: Նրա այդ արարքը համարվում է իսկական բարեպաշտություն և Ալլահը Իբրահիմ մարգարեին՝ զոհաբերության համար իր որդու փոխարեն ուղարկել է ոչխար: Դրա համար էլ ողջ աշխարհի մահմեդականները ամեն տարի՝ հանուն Իբրահիմ մարգարեի ու նրա որդու կենդանիներ են զոհաբերում:
Ադրբեջանի Նախարարների կաբինետի որոշման համաձայն, այս տարի Գուրբան բայրամը տոնվելու է հունիսի 6-ին և 7-ին:
Նշենք, որ Գուրբան բայրամը համարվում է իսլամական աշխարհի ամենասուրբ տոներից մեկը: Այն նշվում է մուսուլմանական լուսնային օրացույցի Զուլ հիջա ամսվա 10-րդ օրը և շարունակվում է 3 օր:
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը և Կովկասի Մահմեդականների վարչության նախագահ, շեյխուլիսլամ հաջի Ալլահշուքյուր Փաշազադեն՝ ադրբեջանական ժողովրդին շնորհավորել են Գուրբան բայրամի առթիվ:

• Азербайджан отмечает Гурбан байрамы
Сегодня в мечетях будет совершен праздничный намаз. Согласно предписанию шариата, жертвоприношение можно совершать в течение трех дней.
Азербайджанский народ отмечает Гурбан байрамы как народ-победитель, в том числе и на освобожденных территориях.
Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев поздравил народ по случаю Гурбан байрамы. Глава государства передал народу свои самые искренние пожелания, пожелал счастья, достатка и благополучия.
Совет казиев Управления мусульман Кавказа дал рекомендации по празднованию Гурбан байрамы. Согласно религиозным предписаниям и правилам, паломникам, совершающим хадж в Мекку, обязательно совершать жертвоприношение. В других местах жертвоприношения имеющих возможность людей и раздача жертвенного мяса бедным и неимущим семьям – большое благо.
Обычно предпочтительным жертвенным животным считается овца. Однако также можно приносить в жертву коз, коров и верблюдов. Каждый волен делить мясо по своему усмотрению, однако помогать неимущим ближе по духу нашей религии.