17 Մայիսի 2025 - 12:14
Մայիսի 15-ին տեղի է ունեցել «Եվրատեսիլ 2025» երգի մրցույթի երկրորդ կիսաեզրափակիչը։ Մրցույթի ամենանշանակալի պահը Հայաստանի ներկայացուցչի ելույթի բեմանկարչության փոփոխությունն էր, հաղորդում է «Մուսավաթ»-ը։
Հիշենք, որ հայ կատարողի համարի բնօրինակ տարբերակում ֆոնին տեղադրված էին երկու մեծ կառույցներ։ Դրանցից մեկը նման էր Հայաստանի քարտեզի ուրվագծին, իսկ մյուսը՝ Ադրբեջանի Ղարաբաղի տարածաշրջանը և դրան հարակից յոթ շրջանները ընդգրկող տարածքները։
Ելույթի ընթացքում այս երկու կառույցները «միացան», և հայ երգիչը, դրանց վրա բարձրանալով, հուզականորեն ցուցադրեց «հաղթանակ», որն ուներ հստակ քաղաքական ենթատեքստ։
«Եվրատեսիլ» երգի մրցույթում Ադրբեջանի պատվիրակության ղեկավար Նուրլանա Ջաֆարովան հայտարարել է, որ սադրանքի հետ կապված միջոցներ կձեռնարկվեն։
«Միթե՞ դուք կարծում եք, որ մենք կարող էինք անտեսել նման լուրջ սկանդալը։ Երկրորդ կիսաեզրափակիչը հիանալի կլինի», - ասել է նա։
Երեկվա կիսաեզրափակչի ժամանակ հեռուստադիտողները նկատեցին, որ հայ մասնակցի ելույթը փոփոխվել էր՝ նրա զրահապատ կոստյումը փոփոխվել էր, իսկ վիճահարույց դիզայնը լիովին հեռացվել էր նրա ելույթից։

• На «Евровидение-2025» предотвращена антиазербайджанская провокация
15 мая, состоялся второй полуфинал песенного конкурса «Евровидение-2025». Наиболее примечательным моментом конкурса стало изменение сценографии выступления представителя Армении, передает Musavat.
Напомним, что в первоначальной версии номера армянского исполнителя на фоне были размещены две крупные конструкции. Одна из них напоминала контур карты Армении, а другая - территории, охватывающие Карабахский регион Азербайджана и прилегающие к нему семь районов.
В ходе выступления эти две конструкции «соединялись», а армянский певец, взобравшись на них, эмоционально демонстрировал «победу», что имело явный политический подтекст.
Руководитель азербайджанской делегации на конкурсе «Евровидение» Нурлана Джафарова заявила, что будут приняты меры в связи с провокацией.
«Неужели вы думаете, что мы могли проигнорировать такой серьезный скандал? Второй полуфинал будет прекрасным», - сказала она.
Во время вчерашнего полуфинала зрители заметили, что выступление армянского участника было изменено - его бронированный костюм был модифицирован, а спорные конструкции полностью убраны из номера.