• Թուրքիայում ներկայացվում է ադրբեջանական «Զանգեզուր» ժողովրդական պարային համույթի գործունեությունը
Թուրքիայում Ադրբեջանի դեսպանատանը կից ադրբեջանական մշակութային կենտրոնն իրականացնում է «Հայտնի ադրբեջանցիների հետքերով» նախագիծ՝ ազգային մշակույթի հանրաճանաչելի դարձնելու համար։
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, Ադրբեջանի մշակույթի նախարարության աջակցությամբ իրականացվող նախագծի շրջանակներում TVI 6 հեռուստաալիքի եթերում ներկայացվել են ադրբեջանական «Զանգեզուր» ժողովրդական պարի անսամբլի և նրա ղեկավար, պարուսույց Գյուլջոհրա Սանգուի գործունեությունը, որոնք նշանակալի ներդրում ունեն ադրբեջանական մշակույթի և պարային արվեստի տարածման գործում Թուրքիայում:
Buketin Penceresinden հեռուստածրագրում մանրամասն տեղեկատվություն է տրամադրվել Ադրբեջանի անկրկնելի մշակութային ժառանգության, եղբայրական Թուրքիայում այն տարածելու համար Ադրբեջանի մշակույթի կենտրոնի կողմից իրականացվող նախագծերի, ինչպես նաև ադրբեջանական խոհանոցի և ժողովրդական պարերի մասին:
Հաղորդման շրջանակներում ներկայացվել են «Զանգեզուր» ադրբեջանական ժողովրդական պարային համույթի ելույթները, Աբդուլլա Գուրբանիի ղեկավարությամբ Buta Baku գործիքային համույթի կատարմամբ երաժշտական համարներ, ինչպես նաև հետաքրքիր ներկայացումներ։

Азербайджанский культурный центр при посольстве Азербайджана в Турции реализует проект по популяризации национальной культуры под названием «По следам известных азербайджанцев».
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, в рамках указанного проекта, осуществляемого при поддержке Министерства культуры Азербайджана, в телевизионной программе телеканала TİVİ 6 была представлена деятельность ансамбля народных танцев Азербайджана «Зангезур» и его руководителя, хореографа Гюльчохры Сангу, которые вносят значительный вклад в продвижение азербайджанской культуры и искусства танца в Турции, а также мастера игры на национальном музыкальном инструменте — таре Абдуллы Гурбани.
В телепрограмме Buketin Penceresinden была предоставлена подробная информация о неподражаемом культурном наследии Азербайджана, проектах по его популяризации в братской Турции, реализуемых Азербайджанским культурным центром, а также об азербайджанской кухне и народных танцах.
В рамках телепередачи были продемонстрированы выступления ансамбля народных танцев Азербайджана «Зангезур», музыкальные номера в исполнении инструментального ансамбля Buta Baku под руководством Абдуллы Гурбани, а также интересные презентации.